„Přijeli jsme na víkend do Buchlovic a hledali, kam by bylo možné zajít. Zjistili jsme, že Buchlov na rozdíl od ostatních hradů otevírá o den dřív, a tak jsme toho využili,“ uvedla Marcela, která na víkend na Slovácko dorazila až z Prahy.

Krátce po desáté hodině se pod dřevěnou bránou objevily červenožluté kašpárkovské boty s rolničkami. Za chvilku už se otevřela a kastelán Rostislav Jošek v kostýmu kašpárka slavnostně zahájil novou hradní sezonu.

„Vítejte u nás, vítejte mí průvodci, zedníci! A tady máme dokonce jednoho civilistu, vítej, návštěvníku,“ vyvolával do všeobecného veselí. Narážel tak na fakt, že většina přítomných se rekrutovala z řad zaměstnanců a příznivců Buchlova.

„Ale tak je to snad každý rok. Vždycky je krásně, a když zahajujeme sezonu, tak se počasí zhorší. Vloni to bylo úplně stejné, ale sezona pak byla, co do počtu návštěvníků, skvělá. A tak věřím, že přijdou už na Velikonoce,“ zhodnotil první den Jošek.

Prohlídky zdarma a k tomu boršč

Na nádvoří pak proběhly ukázky šermířských soubojů a dobových tanců. „Dnes jsou prohlídky hradu zdarma, každý dostane čaj a boršč,“ volal na návštěvníky, kterých se před jedenáctou hodinou přece jen začalo trousit více, kastelán.

Okolo brány se batolil také rok a čtvrt starý kastelánův syn Hanuš. „Na Buchlově se mu žije krásně, je spokojený a obletovaný ze všech stran. Příští rok už bude s tatínkem otevírat bránu, bude malý kašpárek,“ těšila se Hanušova babička Marcela Šedová.

Na zámku se producírovali pávi

Počasí ovlivnilo také první den sezony na zámku v Buchlovicích, park byl v sobotu dopoledne až na pár rodičů s dětmi a tradiční pávy téměř prázdný.

„Zlobí nás to, jako každého,“ povzdychla si správkyně zámku Ivana Syslová a potvrdila slova kolegy Joška, že špatné počasí otevření památek doprovází pravidelně. „Aspoň jsme dnes nechali vstup do parku volný. Věříme, že brzy bude lépe, vloni jsme na velikonoční pondělí měli tři tisíce návštěvníků,“ doufá Ivana Syslová. 

PLÁNOVANÉ LETOŠNÍ OPRAVY

hrad Buchlov

Na Buchlově zima skončila před měsícem, a tak se stále ještě dokončuje jarní úklid. Podle kastelána Rostislava Joška správa hradu opravy plánuje každoročně, nikdy ale přesně neví, kolik financí vydělá nebo získá z dotací. Základní údržba probíhá prakticky pořád, letos by mělo dojít na údržbové práce na střechách. Nejedná se však o zásadní systémovou opravu, která by problém zcela vyřešila. Připravuje se také projekt na obnovení kanalizace. „Vše ale bude realizováno tak, aby prohlídky a vstup na hrad nebyly nijak omezeny. Návštěvník je pro nás nejpřednější,“ zdůrazňuje Rostislav Jošek.

zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice v letošním roce zpracovává projekt na sanaci vlhkosti dolní zámecké budovy, kdy se bude dělat i průzkum starých zámeckých šachet. Rekonstrukce by byla spojená i s opravou kanalizace, v rámci projektu by se rekonstrukce mělo dočkat i hlavní kamenné schodiště před vstupem do zámku. Vše je však závislé od finančních prostředků. Opravy, pokud se na ně už v letošním roce najdou finanční prostředky, nijak neomezí návštěvnický provoz zámku.

Autor: PETRA KUČEROVÁ