„Zajímavou záležitostí velikonočních tradic jsou pověsti a pověrečná vyprávění o tom, že se na Velký pátek otevírají skály s poklady. My jsme tedy letos poprvé otevřeli pro veřejnost bránu hradu Buchlova na Velký pátek, a tak jsme vlastně zahájili letošní turistickou sezonu i tradiční velikonoční program,“ konstatovala Libuše Mikulová, správkyně hradního depozitáře.

Podotkla, že při pořádání velikonoční akce na Buchlově je všechno závislé na pěkném počasí. Pořadatelé, správa Buchlova i HB Collegium se modlili, aby déšť, případně sníh přišly až v úterý po svátcích.

„Před pěti lety na Bílou sobotu napadl na Buchlově metr sněhu, který jsme nezvládli uklidit, takže na hrad tehdy přišlo na velikonoční akci pouze sto lidí,“ zavzpomínala Libuše Mikulová.

Smutná byla z toho, že letos nemohla prohlídková trasa hradu v plné kráse obživnout tulipány a narcisy, protože v prvním patře pevnosti byly ještě o Neděli velikonoční dva stupně pod nulou. Květiny začaly mrznout, takže je bylo třeba nahradit výzdobou, které mrazík neuškodil.

Program pro všechny

Na velikonočním jarmarku byl připraven přitažlivý program pro všechny generace návštěvníků.

„Ti mohli v loveckém salonku obdivovat tradiční techniky výroby textilu, spřádání vlny na kolovrátku nebo paličkování vzdušných krajek. Na západní baště byla dětská dílnička, kde si kluci a holky mohli vyzkoušet různé techniky zdobení kraslic,“ rozvyprávěla se Libuše Mikulová.

Dala ještě k dobru, že před baštou učili horalé z Chabaní plést návštěvníky velikonoční pomlázky. Nechyběl tam ani statečný buchlovský kovář. Tetky z Ježova za zpěvu písniček stloukaly z domácí smetany máslo a mazaly jím čerstvý chleba, do něhož se nejeden z návštěvníků s chutí zakousl.