„Bylo to velice zvláštní. Zprvu se zatáhlo a bylo až černo. Pak se vytvořil jakýsi vzdušný vír a z jeho středu nás zasypaly kroupy. Po nich přišel hustý déšť," řekl Deníku Vladimír Stojaspal. Nejvíce postižené jsou podle něj už tak hodně dolámané stromy trnek a durancií. "Nedělní bouřka je dorasovala ještě víc," dodal Dolněmčan.

A nejen Dolním Němčím prosvištěla tato divoká deštivá vlna.

Lokální bouři se nevyhnul ani sousedící Slavkov, rekreační oblast Hluku Babí hora, Vlčnov a Nivnice.

„Během osmi vteřin se událo něco neočekávaného. Silný vítr a déšť doprovázený velkými kroupami nadělal pěknou paseku. Zrovna jsme relaxovali v areálu Vlčnovského koupaliště, a v tom se přiřítila obrovská fujavice pronásledována až dvou centimetrovými kroupami. Škody teprve sčítáme, ale rozhodně jich nebude poskrovnu,“ vypověděl starosta Vlčnova Jiří Matušík.

Tereza H. u soudu v pákistánském městě Láhaur.
Státní zástupce obžaloval mladíka hrozícího Pákistánu kvůli Hradišťance

I Nivnice se deštivý příval dotknul natolik, že byl nutný výjezd místních hasičů ke čtyřem spadlým stromům.

„V Nivnické Riviéře zaznamenaly dva poškozené stany, ale naštěstí se nikomu nic nestalo,“ vypověděl starosta Nivnice Miroslav Vykydal.

Slovácký „tajfun“ lámal stromy i na Babí hoře, kde se živelná bouře podepsala na chatě jednoho z chatařů.

Vysoký smrk zlomený v půli poškodil střešní krytinu spolu s trámy i rýnou.

Prognózy vypovídají o možném znovushledání s náhlými vichřicemi a deštným překvapením.

„Pojištění domu či chaty je základ. Nicméně bez tohoto druhu pojištění banky neposkytují hypoteční úvěry, takže valná většina obyvatel toto pojištění mít musí,“ poradila pojišťovací specialistka ČSOB Jana Vašťáková, jak se před nevyzpytatelností přírody alespoň částečně chránit.

Jiří B. přestal se svou závislostí na pervitinu kvůli přítelkyni. Začal žít spořádaný život.
Pervitinový král ze Slovácka: Už žiji řádně

„Do horkých zítřků opětovně udeří lokální bouřky s možnými kroupami a větrem o síle až sedmdesát kilometrů v hodině. Náhlou změnu ovzduší můžeme očekávat v pátečním odpoledni. Ranní hodiny prvního víkendového dne přinesou dlouho očekávanou studenou frontu a s ní i vydatné srážky plošného charakteru,“ dodala meteoroložka Dagmar Honsová.

- pojištění domu či chaty primárně obsahuje ochranu proti živelným pohromám
- je třeba však zaměřit svou pozornost na nastavení pojistky, aby zahrnovala i újmu na cizím majetku (může se stát, že strom stojící na vašem pozemku poškodí majetek vašeho souseda apod.)
- záleží na charakteru pojištění - tedy každý člověk si může připojistit i vybavení domácnosti
- v případě újmy na majetku je zapotřebí kontaktovat danou pojišťovnu a nahlásit událost, popsat její průběh, předpokládané škody a jejich hrubý odhad
- většina pojišťoven umožňuje vyplnění elektronických formulářů, k nimž lze po přijetí doložit fotodokumentaci
- následně pojišťovna předává vaše kontaktní údaje likvidátorovi, který má za úkol vzniklou škodu nafotit a poté pro pojišťovací institut vyčíslit

Autoři: Pavel Bohun, Lucie Tučková