Teď se však objevil další problém. Znečištěný je i místní potok. Středeční výsledky testů mluví jasně: oblast je znečištěna.
Firma, která podniká s nebezpečnými odpady, je mimo jiné ukládá do starých silážních jam. Ty však, podle podezření obyvatel Boršic, nejsou spolehlivé a kontaminovaný odpad tak uniká do spodních vod i místního potoka. Svou nespokojenost s rozhodnutím krajských úředníků netají ani představitelé obce. Právě oni totiž podle jejich mínění vystavili firmě všechna potřebná povolení k ukládání nebezpečného odpadu.
„Vůbec jsme nebyli účastníky řízení, při kterém se o zřízení uložiště odpadu jednalo, neměli jsme tedy možnost se k tomuto záměru vyjádřit. Rozhodnutí bylo v době, kdy jsme se o něm dozvěděli, pravomocné, a tak nebylo odvolání,“ sdělil starosta obce Petr Matoušek.
Zkoušky na vodotěsnost jsou přitom jednou z hlavních podmínek ukládání nebezpečných odpadů. Zástupci Boršic tvrdí, že doposud není jasné, zda tyto zkoušky někdo vůbec provedl.
„Koncem měsíce března nám zástupci firmy i Zlínského kraje potvrdili, že žádné zkoušky ne〜existují. O pár dní později už ale výsledky těchto testů byly k dispozici. Zjistili jsme, že v daném období nikdo tyto testy v Boršicích neprováděl,“ upozornila Bronislava Otrusinová, místostarostka obce.
Zástupci kraje však trvají na tom, že vše je v pořádku. „Zkoušky vodotěsnosti existují. Jsou opatřeny platným razítkem. Jakékoliv zpochybnění zavání spekulací. Pokud se týče případné účasti Boršických při povolovacím řízení, pak ze zákona mohou být účastníkem jednání jen tehdy, pokud se mění účel užívání stavby,“ komentoval pochybovačné výroky Tomáš Hladík, vedoucí technické ochrany přírody Odboru životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje.
Obavy boršických občanů ale v těchto dnech nabývají konkrétní podoby. Někdo totiž závažným způsobem znečistil místní potok. „Podle mých informací tam unikly nějaké ropné látky. Hladina povolených škodlivin prý byla překročena o tři sta procent. Jednou z variant je i to, že k úniku škodlivin do vody došlo při přečerpávání škodlivých odpadů,“ upozornil redaktora Slováckého deníku jeden z obyvatel Boršic, který si nepřál být jmenován.
Úředníci ze životního prostředí nyní čekají na výsledky laboratorních rozborů. „V současné době čekáme na vzorky odebrané vody. Pokud se prokáže ekologická havárie a viníkem bude babická společnost, pak by jí mohla hrozit pokuta až do výše pěti milionů korun,“ sdělil Tomáš Černý, vedoucí oddělení vodního hospodářství Odboru životního prostředí Městského úřadu v Uherském Hradišti.
Pracovníci uherskohradišťského zdravotního ústavu ve středu oznámili, že již výsledky mají k dispozici. „Ukázalo se, že povolené limity skutečně byly překročeny. Výsledky předáme firmě Apodis, která si zkoušku objednala, a také Policii ČR, která o ně požádala,“ řekl Jiří Duda, pracovník zdravotního ústavu v Uherském Hradišti.
Vyjádření zástupců firmy Apodis se do uzávěrky tohoto čísla nepodařilo ani přes opakované urgence získat.