Ten nejbližší je v Buchlovicích, do nichž ale z Boršic nejede přímý autobus. Cesta oklikou kvůli výběru hotovosti by tak trvala minimálně půl hodiny. V úvahu tak spíše připadají bankomaty ve Starém Městě a Uherském Hradišti.

Bankomat by ve své obci využívala například Boršičanka Helena Klučková. „Můžu si akorát vybrat maximálně tisíc pět set korun, když v obchodě platím kartou nákup za více než tři stovky. Jinak ale kvůli výběru peněz musím jezdit až do staroměstského supermarketu,“ podotkla.

Iniciativy se proto chopil boršický starosta Roman Jílek a s podporou prvních mužů a žen Stříbrnic, Medlovic, Osvětiman, Hostějova a Tučap začal odesílat žádosti finančním institucím, zda nemohou v jeho obci zřídit bankomat. „Oslovil jsem pět bankovních domů a zatím mně přišly tři odpovědi. Všechny záporné. Společnosti vyslovují nezájem nebo mají naplněné kvóty,“ uvedl starosta Jílek.

Ten chtěl, aby se bankomat nainstaloval v budově boršické pobočky České pošty nebo obecního úřadu. „Ještě počkám, jak se vyjádří zbylé dvě instituce. Z mé pozice už víc udělat nejde,“ dodal.

I lidé z okolních vesnic zájem využívat služeb bankomatu mají. „Obecní zastupitelé se ptali svých známých a dost jich potvrdilo, že by do Boršic jezdili. Rozhodně by to nebylo od věci. Lidé ve městech mají na výběr různé varianty a podoby služeb, ale obyvatelé venkova se cítí odstrčení. Pokoušíme se proto zlepšit kvalitu života na vesnici i takovými způsoby,“ prohlásila Miroslava Náplavová, starostka Medlovic, asi pětisethlavé obce.

Podle mluvčí Poštovní spořitelny a ČSOB Denisy Salátkové se přitom bankomaty umisťují na základě průzkumu trhu nebo právě zájmu ze strany obce.

„U těch menších s asi dvěma tisícovkami obyvatel bankomaty umisťujeme s jejich finanční účastí. Každou lokalitu pro nový bankomat pečlivě analyzujeme a hledáme vhodné varianty pro financování jeho provozu,“ konstatovala Salátková. ČSOB dohromady s Poštovní spořitelnou v České republice provozují více než osm stovek přístrojů.

Komerční banka pro změnu zvažuje umisťování bankomatů na zcela nová místa nejen podle toho, na jak velkou část populace to bude mít vliv, ale také podle ekonomického a ochodního dopadu. U nabídky svých služeb důkladně promýšlí také jejich formu.

„V první řadě samozřejmě bereme v potaz obchodní a ekonomický aspekt. Rovněž posuzujeme, zda tam máme obchodní místo a můžeme tak nabídnout hotovostní služby jinou formou. Všemi návrhy na umístění bankomatu se důkladně zabýváme,“ ujistil Michal Teubner, specialista tiskového centra Komerční banky, která v tuzemsku provozuje bezmála sedm set bankomatů.