„Před naším domem neustále pobíhají sousedovic psi a štěkají na kolemjdoucí. Neteř se jich tak lekla, že málem vjela na koloběžce do silnice. Nikdy nemůžeme vědět, co pes udělá. Proto souhlasím s vodítky, náhubky, ale především jsem pro pokutování majitelů z důvodu běhání psů po ulicích," řekla Ludmila Horňáková z Bánova, která na problém sama vedení obce upozorňovala. A nebyla zdaleka jediná.

„Od listopadu, kdy jsem nastoupil do funkce, se nám tu sešlo snad dvacet stížností na volně pobíhající psy. K žádným vážným incidentům naštěstí nedošlo, stávalo se však, že se děti bály, protože se po Bánově pohybovali velcí psi. Do školy pak chodívaly oklikou," vysvětlil starosta Bánova Marek Mahdal. V případě bojových plemen pak vyhláška majiteli nařizuje zvířeti nasadit i náhubek.

Oficiální kategorie plemen "bojový pes" neexistuje

Podle tajemnice Českomoravské kynologické unie (ČMKU) Ivany Jarošové je však označení některých psů za bojové velmi problematické.

„ČMKU ani Mezinárodní kynologická federace FCI skupinu tzv. bojových plemen neeviduje, ani nikterak nespecifikuje a do této kategorie žádná plemena nezařazuje," uvedla Ivana Jarošová.

Vůbec snaha o definování tzv. bojového psa by byla podle ní sporná.

Zda jde o bojové plemeno se bude posuzovat individuálně

„Lidé označují obecně za bojové plemeno to, které je velké, silné, typu bull, ač tato plemena z naprosté většiny neměla s ,bojem' nic společného. Navíc tato plemena mají obvykle k lidem včetně dětí výborný vztah, ačkoliv samozřejmě vyžadují odpovídající výchovu," doplnila tajemnice ČMKU.

To však podle jejích slov platí pro všechna plemena. Při špatném výcviku může být nebezpečný i malý pes.

Ve vyhlášce podle starosty Bánova tzv. bojoví psi určeni nejsou, a to i kvůli množství kříženců v obci i jejím okolí.

„V případě potřeby proto k tomuto problému budeme přistupovat intuitivně a jednotlivě posoudíme, zda se jedná o velkého psa, který by mohl být nebezpečný a měl by mít košík," nechal se slyšet Marek Mahdal.

V případě nedodržení vyhlášky pak hrozí odchyt psa zaměstnanci Hotelu pro psy v uherskobrodských Havřicích, za něž majitel zaplatí 1500 korun.

„Poté by se věc řešila na přestupkové komisi v Uherském Brodě. V případě, že by došlo k újmě na zdraví, tak by samozřejmě byla přivolána policie," doplnil Marek Mahdal.

Problematikou se před dvěma lety zabývala také vláda ČR, když byl v jednání návrh zákona, který měl upravovat chov tzv. bojových plemen právě kvůli případům, kdy došlo přímo k napadení či ohrožení člověka psem. Ani tehdy k určení tzv. bojových plemen nedošlo.

Statisticky nejvíc pokousání je od kokršpanělů

„Velmi těžce se identifikuje, co jsou to tzv. bojová plemena psů. Také jsme konstatovali ze statistiky, že největší počet zaznamenaných pokousání psem v ČR pochází od plemene jménem kokršpaněl, které bezesporu za bojové označíme asi velmi těžce. Už vůbec nemluvě o závažném problému českého voříška," uvedl tehdejší předseda vlády Petr Nečas na tiskové konferenci. Současný právní systém proto s pojmem bojová plemena nadále nepracuje.