A není rozhodně jediná, které to komplikuje život. V anketě Slováckého deníku zvítězil tento problém před nedostatečným množstvím cyklostezek či hřišť pro dět a mládež. Jak se k této problematice staví vedení města?

„Situace není tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát. Výstavba malých marketů má svůj boom již dávno za sebou. Vrcholu dosahovala někde kolem roku 2009 a 2010," uvedl starosta Petr Viceník, který přidává hlavní důvod, proč ke stavbě většího supermarketu nedošlo. „Požadavky řetězců byly na pozemek o výměře minimálně tisíc metrů čtverečných na vlastní obchod a dalších sedm set až tisíc na parkoviště, sklad a užitné plochy. A takový pozemek, který by byl ideálně na rovině, město nevlastní a se soukromníky se žádný z řetězců nedohodl," argumentuje starosta.

Ilustrační foto.Problém je také malý počet obyvatel města. „Se spádovostí sedm tisíc lidí zatím nevyhovujeme žádnému řetězci. Tesco postavilo market ve spádovějším Slavičíně, Penny s expanzí do tuzemska přestalo úplně, Coop ze záměru ustoupil. Markety, i ty nejmenší, požadují spádovost minimálně deset tisíc obyvatel," vysvětluje Petr Viceník.

Obyvatelům nejvíce vadí kvalita ovoce a zeleniny ve stávajících obchodech. Na tohle téma také vznikají diskuse na sociálních sítích. „Přece jsme taky lidi, máme právo na dobrou zeleninu i ovoce. Ti, co mají své domy, tak si něco vypěstují sami, ale ti, kteří bydlí na bytech, tu možnost nemají," míní na facebookových stránkách Úsvitu lepších Bojkovic Lída Brabencová.

Na pultech bojkovické Hrušky prodejce často nabízí pouze zeleninu druhé jakostní třídy. „Na prodejny nedodáváme ovoce a zeleninu pouze II. Jakostní třídy, i když je takto značena. Provozujme mnoho menších prodejen, kde z důvodu vysokých nákladů práce nemůžeme mít stálou obsluhu u tohoto úseku. A ve velké míře se stává, že tyto výrobky se před koupí nejen prohlíží, ale zkouší se tvrdost výrobku, čímž se znehodnocuje. Předcházíme tímto konfliktu se státními dozorovými orgány, které nás za takto označené zboží I. jakosti finančně trestají," vyjádřil se k problému s kvalitou ovoce a zeleniny Karel Pleva, vedoucí úseku uherskobrodské maloobchodní sítě Hruška.

V současné době provozuje zmíněný řetězec ve městě dvě prodejny, a podle obyvatel si tedy může diktovat podmínky. „Konkurence by rozhodně neškodila. Určitě by to zlepšilo výběr potravin," myslí si Daniel Šebesta.

Problémem však zůstává nezájem firem. „Nezbývá než trpělivě vyčkávat, zda se pro nějaký řetězec nestaneme více atraktivní a skutečně nepřistoupí k obnově myšlenky staré zhruba pět let a nevybuduje zde novou prodejnu," míní Petr Viceník. Vedení města prý k ovlivnění aktuálního stavu nemá nástroje.

Místostarosta Jaroslav Staník však občanům radí jedno prozatímní řešení. „Začněme chodit nakupovat zeleninu do Večerky. Pokud tam budeme chodit nakupovat pravidelně, zvětší se záhy sortiment, ze kterého si budeme moci vybírat," prezentoval svůj nápad.

Zda tedy v Bojkovicích nový obchod s potravinami bude, nebo ne, ukáže až čas.

Ptali jsme se v Bojkovicích: Chybí vám supermarket?

Josef Přerovský, 22 let, skladník, Bojkovice

Ocenil bych, kdyby tady bylo nějaké Penny, žádné velké Tesco. Myslím, že by to uvítalo hodně lidí, protože ve velkoobchodech jsou lepší ceny i výběr zboží. Zelenina a ovoce by také byly určitě lepší než v Hrušce. My jezdíme do Uherského Brodu vlastně jen kvůli ovoci a zelenině.

Marcela Michalčíková, 55 let, prodavačka, Bojkovice

Myslím si, že je to potřeba pro rozšíření sortimentu a také proto, aby lidi nemuseli jezdit do okolí, třeba do Brodu. Slavičín je sice blíž, ale tam je Tesco a Albert, takže je to dražší. Nějaký menší, jako třeba Penny, by se sem hodil. Hrušky jsou tady dvě a je zajímavé, že každá má jiné ceny. Sice jsou tam různé akce, ale není to ono. Není tam ten sortiment, který by si člověk přál a za kterým jezdí do okolí.

Marek Ogrodník, 18 let, student, Bojkovice

Jsem pro supermarket, Hruška v Bojkovicích drží monopol. Přiznám se, moc potraviny nenakupuji, ale na Hrušku slyším převážně negativní ohlasy, co však sám vidím, je například nedostatečná otevírací doba. Lidé často namítají, že supermarkety ničí menší obchody, ale podle mě je tomu v našem městě právě naopak. Bojkovice ztratily postavení obchodního centra regionu, ač malého. Lidé z města i okolí jezdí nakupovat hlavně do Brodu. Jeden market s širším sortimentem a lepší otevírací dobou nám schází, v současnosti je v městech v podstatě nutností. Bohužel nyní taková možnost nevypadá reálně. Jsem rád alespoň za existenci vietnamské večerky, kde se dá nakoupit i v neděli večer.

Jiřina Šlahorová, 58 let, dělnice, Bojkovice

Hruška tady nemá konkurenci, a tak protože my nemáme jinam chodit, diktuje si podmínky. Ceny jsou proti supermarketům ještě ucházející, ale třeba zelenina je tam hrozná, není si v Bojkovicích kde vybrat pěknou zeleninu.

Iveta Šléglová, 33 let, catering, Bojkovice

Určitě je potřeba hlavně kvůli tomu, že v Bojkovicích není žádná konkurence obchodů s potravinami. Bylo by víc zboží a také levnějšího. Rozhodně by to bylo ku prospěchu.

Veronika Kalusová, 30 let, učitelka ZUŠ, Bojkovice

Podle mě není potřeba přímo supermarket, protože by tady byl stejně nějaký malý. Pokud by nebyl Albert nebo Kaufland, tak je to stejně zbytečné. Co mi vadí je, že jsou v Bojkovicích dva stejné obchody, Hruška. Kdyby aspoň místo jedné z nich byla jiný menší obchod nebo maloobchodní síť, bylo by to lepší.

Čtenáři ukázali, kde vidí slabiny města

Obyvatele Bojkovic podle výsledků internetového hlasování na webu www.slovackydenik.cz trápí v jejich městě nejvíce tyto problémy:

1. Nedostatek cyklostezek

25 %

2. Špatný stav hřišť pro děti

21 %

3. Chybějící supermarket

31 %

4.Stav koupaliště

18 %

Obyvatelé města měli možnost zvolit i „něco jiného", pro tuto možnost hlasovala 4 % čtenářů.

4 události uplynulých 4 let:

- V roce 2011 se v nových prostorách znovuotevřelo Muzeum Bojkovska– v budově bývalé obecní školy
- Generální rekonstrukce se dočkala mezi lety 2012 a 2013 například komunikace ve Fučíkově čtvrti, kde byla silnice ve velmi špatném stavu
- Vznikla nová lokalita Pod Skalkou, která poskytne 46 stavebních parcel pro rodinné domy
- V plném proudu je výstavba nového náměstí, Bojkovice tak dostanou konečně centrální místo k setkávání a ke konání venkovních akcí

Související PŘEDVOLEBNÍ ANKETA: Co vás nejvíc trápí v Bojkovicích?

KAROLÍNA PEŘESTÁ