Naopak obce s přebytkovými financemi často musejí spořit prostředky kvůli splácení úvěru. Jednou z nejlépe hospodařících obcí v regionu je Jalubí.

„Obec má nulovou zadluženost od roku 2010 a v roce 2013 byla dokonce vyhlášena jako nejlépe hospodařící obec ve Zlínském kraji. V současnosti je rozpočet schodkový z důvodu rozsáhlejší přístavby školských zařízení, která byla už déle plánována. Nicméně na účtu jsou vytvořeny dostatečné rezervy z minulosti, které je pokryjí," popsal příznivou situaci starosta Jalubí Karel Malovaný.

Zdaleka s největším schodkem z celého okresu počítá město Uherské Hradiště, konkrétně jde o sumu převyšující 83 milionů korun. Zároveň ale spravuje největší finanční obnosy.

„Celkové schodkové hospodaření vzniká kvůli vysokým investicím do rozvoje. Město bude rozdíl v příjmech a výdajích krýt z vlastních zdrojů, které si vytvořilo v minulých letech. K 31. březnu činily 267,7 milionu korun, a také postupně splatné jistiny," poodhalil výši úspor Uherského Hradiště mluvčí města Jan Pášma.

Podobně bohatými rezervami disponuje také Nivnice a Dolní Němčí, které v jejich rámci plánují výjimečné rekonstrukce.

Ne každý však počítá s úsporami z minulých let. Staré Město, stejně jako Ostrožská Nová Ves mají na pokrytí všech nákladů připravený úvěr, jenž má s financováním důležitých investic pomoci. „Připravujeme přestavbu části školního hospodářství a budování inženýrských sítí, což rozpočet letos navýšilo. Zatím se nám však daří prodávat pozemky v průmyslové zóně, což celou situaci ulehčuje. Jestli dojde i na čerpání 40 milionového úvěru, který je již schválen, ukáže čas," nechtěl se pouštět do spekulací starosta Starého Města Josef Bazala. S půjčkou, která je součástí výdajů, je v Ostrožské Nové Vsi počítáno na stavbu areálu obecního úřadu včetně knihovny, kinosálu a dalších, jak informoval tamější starosta Pavel Botek.

S poměrně nízkým rozdílem mezi příjmy a náklady počítá Uherský Brod, přestože z rezerv musí hradit ještě splátky, jejichž výše přesahuje 25 milionů korun. „Na jejich pokrytí počítáme se zbylými finančními prostředky z roku 2015 v celkové výši 114 milionů korun. Na záporném saldu se z velké části také podílí přestavba kachlíkárny," dodala mluvčí Uherského Brodu Elen Sladká.

Na opačném konci seznamu měst a obcí s rozpočtovým přebytkem se nacházejí Bojkovice a Vlčnov. Nejde ale o prvenství v pravém smyslu slova, neboť obě obce do svých příjmů započítávají i zůstatek na účtu z minulého roku na rozdíl například do Uherského Brodu. Bez něj by Bojkovice letos hospodařili s téměř vyrovnaným rozpočtem, Vlčnov by naopak byl mezi obcemi počítajícími se schodkem. I v Kunovicích spíše šetřili kvůli splácení úvěrů, než že by vytvářeli cíleně rezervy, a tak pouze Strání a Topolná plánují vytvoření většího přebytku, jenž hodlají v budoucnu investovat. „Nic v současnosti nesplácíme, takže převyšující příjmy nad výdaji vložíme do oprav ulice Dolina a dále," upřesnil starosta Strání Antonín Popelka. Raritou mezi ostatními je pak navržený naprosto vyrovnaný rozpočet Nedakonic.