Změna letos čeká Popovice. Tamní starostka Jitka Nováková už před volbami prohlásila, že se znovu o nejvyšší post v obci nebude ucházet.

„Řekla jsem k tomu pár krátkých vět ve zpravodaji Popovic a taky jsem kandidovala až z posledního místa. Své místo už přenechám dalším,“ sdělila Jitka Nováková.

Přestože ji preferenční hlasy nakonec vynesly z posledního místa na druhé v kandidátce SNK OBCE POPOVICE, která volby vyhrála, její lídr Martin Slováček uhájil svoji pozici a je jednoznačným kandidátem na starostu.

„Víceméně s tím počítáme, nicméně do ustavujícího zastupitelstva samozřejmě nemám nic jisté. Spíše se nyní ještě bavíme o tom, jak to bude s uvolněnou a neuvolněnou funkcí,“ dodal Martin Slováček.

Naopak v Bojkovicích mají jasno. Ve čtvrtek 18. října tam podepsaly strany Občané pro město, KDU-ČSL a Budoucnost Bojkovska koaliční dohodu.

„Uvolněným starostou zůstávám já, na post neuvolněné místostarostky pak nastupuje Dagmar Peřestá (Občané pro město),“ upřesnil současný starosta Petr Viceník.

Malou nápovědu, jak bude vypadat složení vedoucí koalice, mají už i v Hluku, ačkoliv tam stále čekají na výsledky prošetření, zdali byl v pořádku průběh voleb od Krajského soudu v Brně.

„První kolo vyjednávání proběhlo již minulý týden mezi KDU-ČSL, Hlučany a ODS. Dále budeme jednat až po vyjádření soudu, které stále nemáme,“ oznámil dopisem obyvatelům současný starosta města Martin Křižan.

Komunální volby v Popovicích ovládla těsnou většinou kandidátka SNK OBCE POPOVICE s 54,27 procenty hlasů před Nezávislými kandidáty, kteří získali 44,98 procent hlasů. O suverénnější vyjednávací pozici se mohli opřít v Bojkovicích i Hluku.

Tam jednoznačně zvítězily strany současných starostů. V Bojkovicích Občané pro město získali 39,63 procenta voličů na svoji stranu, v Hluku zvítězili lidovci s 31,32 procenty hlasů před Hlučany s 25,68 procenty.