„Žádosti podáváme marně každým rokem. Letos zkusíme získat peníze i z Evropské unie. Nezbývá nic jiného než to zkoušet, kde se dá. Každopádně jsou ale rekonstrukce nezbytně nutné,“ prozradila bojkovická místostarostka Květoslava Ogrodníková.

Náklady na opravy staveb odhadují odborníci zhruba na šestačtyřicet milionů korun. Převážnou část peněz si vyžádá rekonstrukce novější budovy s druhým stupněm ve Štefánikově ulici. Suma je podle místostarostky tak extrémně vysoká, protože ani jeden z objektů od svého vzniku neprošel generální rekonstrukcí.

Ředitel školy Zdeněk Ogrodník označuje situaci za katastrofální. „Původní okna jsou tak zchátralá, že při silnějším větru vypadávají na děti. Výměnu potřebuje takřka všechno. Stav obou budov je kritický,“ upozornil Ogrodník.

Získávání státních dotací však ředitel přirovnává k nerovnocennému boji. Finance totiž mnohdy připadají na relativně nové školy. „Systém rozdělování dotací považuji za nespravedlivý. Záleží nejvíc na tom, jak kdo umí ovlivnit veřejné činitele a prosadit svůj záměr. Malá města nebo vesnice zkrátka nemají tak dlouhé prsty, aby na dotace dosáhly,“ míní Ogrodník.

Na tíživé situaci podle něj nic nemění ani skutečnost, že bojkovická škola je největším újezdním střediskem v bývalém okrese Uherské Hradiště. Navštěvují ji žáci ze čtrnácti obcí. Mezi ně patří například také Rudimov ze sousedního okresu Zlín.

„Naši studenti si mimo jiné úspěchy vybojovali tituly mistrů republiky ve volejbale žáků. Reprezentovali nejen školu a město Bojkovice, ale i celý Zlínský kraj,“ dodal Ogrodník.

Dotace by si podle Josefa Slováka, náměstka hejtmana Zlínského kraje, škola kvůli svému záběru zasloužila. Žadatelů o ně je ale mnoho. „Důležité je, aby si obec šla za svým a neustávala ve snaze o získání peněz. Nejpodstatnější je dobrá spolupráce ředitele školy s jednotným zastupitelstvem. Neodmyslitelným plusem je také podpora politiků, o kterou by obec měla určitě usilovat,“ vyjmenoval klíčové body úspěchu Slovák.