„Noste roušky, opravdu pomáhají. Přesto přehnaná úzkostlivost může způsobit i fatální následky. Měli jsem tady ani ne čtyřicetiletou ženu, která měla týden zdravotní potíže. Nebyla nakažená novým koronavirem, jen se bála v době pandemie vyšetření v nemocnici. Když pak volala záchranku, už bylo pozdě,“ varoval hejtman Zlínského kraje při středeční on-line tiskové konferenci.

Jak vyplynulo ze statistik, bylo podle krajské hygienické stanice nakaženo ve středu nemocí COVID- 19 v kraji celkem 262 osob. Z tohoto počtu nemocných se již jednaosmdesát lidí z nákazy vyléčilo, včetně čtyř zdravotníků. Jeden člověk zemřel.

„Na infekčním oddělení uherskohradišťské nemocnice je právě hospitalizováno šest lidí, jen jeden pacient potřebuje plicní ventilaci,“ doplnil hejtman s tím, že většina nakažených má jen mírný průběh nemoci.

Úterní rozhodnutí vlády o pozvolném uvolnění opatření v boji s nákazou Covid-19 se dotkne i nemocnic v kraji. Počítá se totiž i s tím, že opět přijdou na řadu plánované operace. Podle hejtmana Jiřího Čunka má Zlínský kraj výhodu v tom, že již před pandemií vyhradil v nemocnicích v kraji téměř tisíc lůžek, které nyní může postupně uvolnit pro ostatní pacienty.

Co se týká zavádění takzvané chytré karantény ve Zlínském kraji, ta přijde podle hejtmana postupně na řadu stejně jako v ostatních regionech České republiky.

„Možná, že než na chytrou karanténu dojde, situace se už významně zlepší,“ poukázal na příznivý vývoj kolem nákazy Covid-19 Jiří Čunek. Podle něj nebude zatím kraj potřebovat ani pomoc armády v sociálních zařízeních.

„Máme málo nakažených pracovníků v sociálních službách. Jejich zastoupení jsme dokázali vyřešit. Také nám pomohou studenti posledních ročníků zdravotních škol a medicíny. Je hezké, že se přihlásili k pomoci i studenti medicíny z nižších ročníků,“ vysvětlil hejtman Čunek.

Dobrou zprávou podle hejtmana také je, že se v Uherském Brodě, který byl jedním z nejvíce pandemií postižených míst v kraji, už významně nenavyšuje počet nakažených koronavirem.

„Město dbá na dodržování přijatých opatření. Ta vedla k tomu, že skokové nárůsty již nejsou zaznamenávány, jsou i dny, kdy žádná osoba nepřibude. Zdá se, že opatření zabrala,“ informoval hejtman.

Současně také vysvětlil, proč musí cestující v kraji již znovu platit jízdné. Řidiči jsou již vybaveni potřebnými ochrannými prostředky a není důvod, aby lidé nemohli nastupovat předními dveřmi.

„Dnes jezdí v autobuse v průměru asi čtyři cestující. Řidiči tak jsou málo ohroženou skupinou. Co pak mají říkat prodavačky, které jsou i stonásobně ohroženy, kolem nich defilují stovky zákazníků? Také přece nedávají zboží zadarmo. Opatření, kdy lidé nastupovali zadními dveřmi a jezdili zadarmo, platilo v prvních dnech po vypuknutí nákazy, kdy se ještě nebylo jasné, jak se lze proti ní bránit,“ vysvětlil hejtman.

Uvedl také, že vedení kraje ani v současné době pandemie neopustí záměr výstavby nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Na řadu má nyní přijít rozhodnutí komise mezi dvěma dodavateli projektové dokumentace, kteří vzešli z výběrového řízení.