O situaci jednali představitelé obce s odborníky z odboru životního prostředí Krajského úřadu ve Zlíně a Vlastimilem Kostkanem z přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který je jedním z největších odborníků na tuto problematiku.

„Doporučili nám, abychom proti bobrům nijak nezasahovali. Bobr je ze zákona přísně chráněný, a tak jsou jeho vysídlení nebo jiný zásah nemyslitelné.

Doporučili nám situaci průběžně sledovat a případné nové hráze narušovat tak, aby byl zajištěný plynulý průtok vody v říčce,“ upřesnila starostka Topolné Hana Marášková.

Působení bobrů u Topolné neuniklo ani některým tamním obyvatelům. „Byl jsem se u Buravy před nedávnem podívat a byl jsem překvapený obrovskou spouští, kterou bobři napáchali. Je tam spousta ohlodaných a zřícených stromů,“ popsal před nedávnem Ladislav Peprníček.

Podle zjištění přírodovědců žije v Topolné jedna „rodina“ bobrů, kteří si vyhrabali nory v jezeře vzniklém těžbou štěrkopísku, a to v místech, kde se jezero blíží svým břehem vodnímu toku Burava. Lokalitu obývá dospělý pár a dvě generace mláďat. Vlastimil Kostkan se domnívá, že jde odhadem o šest až deset jedinců.

Většinu času sice bobři tráví na jezeře, nicméně si vyšlapali cestičku také k Buravě, přes kterou se dostávají na pole, kam si chodí vylepšovat jídelníček. „A protože Burava je mělká a bobři se snaží hladinu vody zvýšit, aby se v případě potřeby měli kam schovat a potopit, staví tam hráze,“ vysvětlil Vlastimil Kostkan.

Bobr evropský je zvláště chráněný druh v kategorii silně ohrožený a zásah do jeho biotopu je vázán na výjimku udělenou krajským úřadem. V případě Topolné není Burava tím zásadním biotopem pro bobra, a proto odborníci narušování bobřích hrází umožnili.

Takový postup ale Kostkan nikomu dalšímu nedoporučuje. „Mohou nastat případy, kdy za bobří hrází jsou na toku zdroje potravy nebo obytné nory. Rozkopání hráze a vypuštění vody z prostoru kolem obytné nory může ohrozit buď v jarním a letním období mláďata, nebo v období zimování může způsobit uhynutí celé bobří rodiny,“ poznamenal Kostkan.

Ten doporučuje, aby v případě, že se bobři na tocích v obcích a městech vyskytnou, zástupci radnic kontaktovali orgány státní správy ochrany přírody a postup s těmito odborníky konzultovali. V případě, že dojde k nepovolenému a rušivému zásahu do prostředí chráněného druhu nebo k úhynu živočichů, hrozí původcům zásahu vysoké pokuty ve správním řízení.

ROZHOVOR: Hrozba záplavy kvůli bobrům byla reálná

Bobři v Topolné tamním radním pořádně zamotali hlavu. Na pomoc si proto přizvali odborníka na „bobří problematiku“ z katedry ekologie a životního prostředí Univerzity Palackého v Olomouci Vlastimila Kostkana.

Jak vážná vlastně byla situace s bobřími hrázemi v Topolné?
Starostka obce se netajila obavami, že bobři se v krajním případě mohou stát příčinou zaplavení vsi. Burava je mělká a bobři stavěním hrází se snaží hladinu vodu zvýšit, aby se v případě potřeby měli kam schovat a potopit. Proto staví na Buravě hráze. Hrozba toho, že by zkomplikovali odtok vody a mohlo by dojít k přelití přes povodňové hráze, je reálná. Při naší návštěvě jsme skutečně našli bobří hráz vysokou asi 70 centimetrů. Bobři obnovili hráz, která odsud byla odstraněna asi před dvěma týdny. V tomto případě je jediná možnost, jak riziku zamezit, a tou je pravidelně tok kontrolovat a hráze odstraňovat. Pravidelné kontroly a čistění Buravy kolem Topolné je z hlediska zabezpečení majetku obyvatel obce nezbytné. Proto jsme společně dohodli, že úsek Buravy bude pravidelně kontrolován, a pokud se zde hráze znovu objeví, budou neprodleně odstraněny. Bobrům to neublíží a v Topolné se nemusí bát záplavy.

Lze postup, který jste uplatnili v Topolné, aplikovat ve všech podobných případech?
Rozhodně bych nedoporučoval tento postup obecně použít všude. Bobr evropský je zvláště chráněný druh v kategorii silně ohrožený a zásah do jeho biotopu je vázán na výjimku udělenou krajským úřadem. V případě Topolné není Burava tím zásadním biotopem pro bobra, a proto jsme zvolili toto jednoduché řešení. Nicméně mohou nastat případy, kdy za bobří hrází jsou na toku zdroje potravy nebo obytné nory. Existuje více metod, jak zajistit stabilitu břehů vodních toků a rybníků nebo udržovat přijatelnou úroveň vody za hrázemi. V případě, že dojde k nepovolenému a rušivému zásahu do prostředí chráněného druhu, a dokonce k úhynu živočichů, hrozí těm, kdo je způsobí, vysoké pokuty ve správním řízení.