„Paradoxně nám pomohlo nebývalé sucho těchto dnů. Pokud by zapršelo nebo bylo v potoce víc vody, tak nás bobři doslova vyplavili,“ konstatovala starostka, která společně s dalšími lidmi z obecního úřadu hráz rozebrala. Nebylo to ale poprvé. Podobné stavby během letošního roku rozebírali už potřetí. Ta poslední prý ale patřila mezi největší a tím i nebezpečnější.

Podle průběžných průzkumů se populace bobrů na Slovácku stále rozrůstají. Svými hrázemi tak mohou ohrožovat i další obce regionu. „Před časem například postavili velkou hráz na říčce v Huštěnovicích. Kvůli této stavbě se opakovaně zaplavovala tamní čistička. Bylo nutné ji důsledně rozebrat a zabránit dalším škodám,“ informoval Pavel Šnajdara z Odboru životního prostředí Krajského úřadu ve Zlíně. Sdělil, že podobná obří hráz, patrně největší na Slovácku, se v současné době nachází mezi Osvětimany a Ježovem. „Tato hráz způsobuje pravidelné záplavy přilehlého, nevyužitého pozemku. Ten je v soukromých rukou, ale majiteli jeho zaplavování nijak nevadí. Hráz je ale skutečně veliká, na výšku může měřit až tři metry a pět metrů na délku,“ vysvětlil Šnajdara, podle něhož je štěstím, že zaplavovanému pozemku stojí v cestě svah, který další nebezpečí eliminuje. „O tom, že bobří populace na Slovácku rostou, není pochyb. Příští rok necháme zpracovat monitoring stavů těchto zvířat a budeme mít k dispozici přesné počty,“ dodal Šnajdara.

O mimořádné stavbě ví i starosta Osvětiman Otakar Berka. „Tu hráz nelze přehlédnout. Nachází se mezi naší obcí a Ježovem. Patří mezi zajímavá místa našeho regionu,“ poznamenal první muž osvětimanské radnice.

S predátory vodní říše mají nečekané zkušenosti i městští policisté z Uherského Hradiště. „V minulosti jsme přijali hlášení od vyděšených svědků z Prostřední ulice v centru města. Ti nám oznámili, že se v ulici pohybuje nějaké velké zvíře. Objevili jsme tam bobra, kterého naše hlídka pomocí tyčí šetrně zahnala zpět k řece Moravě,“ popsal událost velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.