„Tenhle ohlodaný topol má v průměru přes padesát centimetrů. Za několik hodin může skončit v rybníku. Zase budeme mít práci s jeho odklízením,“ ukazoval hospodář MO MRS Uherské Hradiště Ladislav Grebeníček.

S jeho slovy se ztotožňuje další člen organizace Vojtěch Kieryk. „Kvůli ohlodaným stromům, které většinou padnou nikoliv na břeh, ale do vody, nám bobři znesnadňují práci v rybničním hospodářství. Osiky, topoly nebo vrby musíme pracně vyklízet,“ rozhorlil se Kieryk. Podle rybářů jsou bobři nejen dřevorubci, ale i zdatnými staviteli. Staví si hráze, jimiž regulují vodu tak, jak potřebují pro své zásoby. Jejich „hrady“ ze silných klacků přímo ve vodě dosahují výše až dvou metrů.

„Bobři, stejně jako někteří další živočichové, se stali na Moravě obětí lidské nenasytnosti před více než sto lety. Z Rakouska, kde byli vysazeni, se začali na Moravu vracet přes Slovensko začátkem osmdesátých let. První záznam o bobrech na Uherskohradišťsku je z roku 1992. Začátkem devadesátých let minulého století byli bobři, kteří byli dovezeni z Polska a Litvy, vysazováni v horní části litovelského Pomoraví. Obě zmíněné populace se časem spojily a dnes obývají permanentně nejen velké vodní toky. Odhadujeme, že v kraji žije víc než sto párů bobrů,“ vysvětlil Jaroslav Hrabec, vedoucí oddělení přírody a krajiny Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Zlínského kraje.

Podle něj je v republice, stejně jako jinde v Evropě, bobr přísně chráněný. V některých pásmech, kde páchá značné škody, se však uvažuje o jeho početní regulaci. „V pásmu, které bude prohlášeno za jeho trvalý a přirozený výskyt, se nebude smět lovit vůbec. A žel to bude asi to naše Pomoraví,“ dodal Hrabec.

Bobři jsou výluční býložravci. V průběhu letní části roku se živí převážně měkkými, nezdřevnatělými částmi rostlin a výhonky, které se vyskytují na březích vodních toků a ve vodě. Po skončení vegetačního období, jsou nuceni přejít na jiný druh stravy, protože neupadají do zimního spánku. Začínají kácet stromy a stahovat kůru především z větví, která jim poskytuje v zimním čase dostatek živin. Ty jim stačí k životu.

Přečtěte si také:

Bobři řádí také na vodní ploše Uhliska

O invazi hlodavců, která se nekoná

Bobři na Uhliskách