Vodní tvorové se již několik let vyskytují například v katastru obce Drslavice, kde s chutí sobě vlastní likvidují tamní dřevinový porost.

„Problémy přetrvávají zejména kolem potoku Holomňa. Jen letmým pohledem vidíte, co všechno tam napáchali,” uvedl drslavický starosta Rostislav Mihel.

Situaci podle něj dlouhodobě nikdo příliš neřeší a bobři si tak dělají co chtějí. Dlouholeté zkušenosti s těmito živočichy mají také v Šumicích.

„Mám pocit, že jich za ty roky přibylo, protože nejde o jeden, dva ohryzy, ale jsou to desítky stromů,” prohlásil šumický starosta Josef Jančář, kterému se jedno ze zvířat dokonce podařilo vyfotit.

„Výskyt bobra evropského můžeme potvrdit prakticky v celém povodí Moravy, tedy i na Olšavě,” potvrdil slova starostů mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Intenzivní činnost bobra evidují na této řece například v úseku Kunovice - Hradčovice, ale i na dalších místech.

„Škody vznikají vlivem bobřích zátaras, které způsobují zaplavování pozemků a také kvůli popadaným stromům, které pak musíme odřezávat,” doplnil.

Proč je činnost bobrů v poslední době na Slovácku tak vidět objasnil specialista na tyto hlodavce Vlastimil Kostkan z Univerzity Palackého v Olomouci.

„Bobři jsou silně teritoriální, nejprve obsadili řeku Moravu, jejich potomstvo hledá nový prostor na přítocích,“ zdůvodnil migraci hlodavců odborník.

Tato zvířata navíc vyvíjí stavební činnost právě v zimě, kdy jsou následky jejich práce nejvíce postřehnutelné.

„V létě se většinou pasou na polích, nejsou moc vidět a lidé si často myslí, že se odstěhovali,“ vysvětlil specialista na bobří problematiku.

Asi největší nebezpečí, kdy mohlo dojít k ohrožení zdraví a majetku způsobila zvířata před dvěma lety v Březolupech.

„Bobr vytvářel nory v ochranné hrázi, která odděluje rybník a odtokový kanál. Hrozilo protržení hráze a zaplavení obce,” popsal potíže místní starosta Petr Kukla.

Obec proto dostala od krajského odboru životního prostředí a zemědělství mimořádnou výjimku, která povolovala odlov jinak velmi chráněných zvířat.

„Celkem byli dle hlášení odloveni čtyři bobři. Dva z nich myslivci zastřelili, další se podařilo odchytit do klecí,“ potvrdila informace tisková mluvčí krajského úřadu ve Zlíně Adéla Koukalová.

Část bobrů tak sice zmizela, mírné obavy ale stále přetrvávají.

„Minimálně jeden živočich tam stále je, staví falešné nory, kterých je asi dvacet, ale hloubí i nové, situaci tak musíme bedlivě sledovat,” vysvětlil starosta Březolup.

S ničením stromů se potýkají i v sousední Topolné. Podle slov místostarosty vesnice Radka Vajdíka jsou vodní hlodavci velmi aktivní na tamějším štěrkovišti a kolem říčky Buravy.

V našem deníku jsme nedávno psali také o škodách, které způsobili bobři v Nedakonicích.

V jednom z ovocných sadů tam poškodili více než 600 mladých stromků.

Ve Zlínském kraji platí již od roku 2013 vyhláška krajského odboru životného prostředí, která v mimořádných případech povoluje zásah do přirozeného vývoje bobra evropského.

“Ročně evidujeme jednotky takových případů, na území okresu jsme minulý rok přijali čtyři oznámení o zásahu,” informovala mluvčí kraje Kousalová.

Odbor podle jejích slov obdržel také jedenáct žádostí o proplacení škod způsobených bobrem.

“Počet žádostí v minulém roce mírně stoupl, celkem jsme dotčeným vyplatili přes 212 000 Kč,” sdělila Adéla Kousalová.

Bobr evropský – vodní hlodavec, vážící asi 30 kg a dlouhý přibližně jeden metr. Žije převážně ve střední a východní Evropě, najdeme ho také ve Skandinávii. V České republice byl vyhuben na přelomu 18. a 19. století, dnes je opět rozšířen na většině velkých řek. V naší zemi je chráněn jako silně ohrožený druh, podle Mezinárodního svazu ochrany přírody je označen nejnižším stupněm, jako málo dotčený druh.

Autor: Matěj Maděra