Ať tak či onak, zejména u prvňáčků se jedná o jednorázový výdaj, který výrazně zatíží rodinný rozpočet. Aktovky, penály, pastelky nebo přezůvky a svačinové boxy. Ceny nezbytností do školy se pohybují v široké škále, výbavu lze pořídit od zhruba 3 do 10 tisíc korun.

Některé školy výtvarné a psací potřeby dětem nakoupí a rodiče mají o starost méně. Jiné školy to řeší výběrem částky, za kterou pomůcky pořídí, a další nechávají na rodičích.

Deník zjišťoval, kolik letos základní věci do školy stojí a jaké mohou být cenové rozdíly mezi jednotlivými pomůckami. Redaktoři Deníku vyrazili do známého papírnictví na náměstí Míru nad McDonald´s v centru Zlína. Navzdory prázdninám bylo v obchodě živo a mezi regály s psacími potřebami postávali rodiče s kusem papíru, případně s telefonem, ve kterém měli soupis vyfocený.

„Chtěla bych nakoupit vše najednou, ať mám potom klid. Dcera má ráda zvířata, takže nejspíš koupím celý set s motivem pandy,“ rozmýšlela u prvního regálu maminka Iveta.

Aktovky v papírnictví se dají sehnat od devíti stovek, průměrná cena se pohybuje kolem dvou tisíc. Obyčejné pouzdro vychází na 70 korun, vybavené psacími potřebami stojí od dvou stovek.

Další maminka vše přes mobil konzultovala se synem, kterému neváhala jednotlivé pomůcky fotit. Obecně podle prodejců vedou mezi dětmi jednorožci, baletky, fotbalisti a motivy hry Minecraft.

Základní školní potřeby, obsahující aktovku, penál, desky na sešity, kufřík a psací nebo výtvarné potřeby, vychází ve zlínském papírnictví kolem tří tisíc korun. V částce však nejsou započítány sešity, učebnice nebo obaly. I ty jsou v nabídce obchodu.

Všechny potřeby pro školáky lze sehnat v různých variantách, které se od sebe liší kvalitativně i cenově. Například ceny aktovek se mohou vyšplhat až do řádů tisíců. Záleží na značce ale i designu a provedení.

Vedle psacích a výtvarných potřeb potřebují děti také boxy na svačiny a láhve na pití. Doby, kdy o velké přestávce vytáhli všichni sáčky se svačinou zabalenou v ubrousku, jsou už dávno pryč. I tady se ceny pohybují v širokém rozpětí. Rodiče mohou koupit plastovou krabičku za 50 korun a dítě může pít z petláhve. Na druhé straně jsou potom designové boxy a termoláhve s cenou kolem tisícikoruny.

Podobné cenové rozpětí je i u školních přezůvek. Ty klasické rodiče koupí i za 200 korun, zatímco barefootová varianta může vyjít až na 800 korun. To stejné platí pro obuv do tělocviku.

V některých případech pomůže stát

Rodiče mnohdy netuší, že mohou stát požádat o jednorázovou finanční pomoc s výdaji na školáka.

„Ti z rodičů, kteří se prokazatelně nacházejí v tíživé sociální situaci, mohou o tuto podporu požádat Úřad práce v místě trvalého pobytu. Mohou tak získat částku maximálně odpovídající desetinásobku životního minima jednotlivce, které letos jako loni činí 4860 korun. Na potřeby školáka může tedy stát vyčlenit až takřka 48 900 korun,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Finanční pomoc pak pokrývá výdaje na školní pomůcky, zájmové kroužky, obědy ve školní jídelně, ale třeba i výdaje na školní výlety nebo školy v přírodě.

Začátkem září výdaje nekončí

Nákup aktovky, penálu či psacích potřeb jsou jednorázovým výdajem na začátku školního roku. Za celkovou výbavu pro prvňáčka utratí rodiče od zhruba tří tisíc a až po vyšší jednotky tisíců. Rodinný rozpočet musí počítat i s pravidelnými měsíčními náklady za obědy ve výší zhruba 950 korun a družinou za 300 korun. A další nezanedbatelnou položkou jsou pak kroužky a volnočasové aktivity.

Na kolik vyjdou potřeby pro školáky?

Aktovka: od 900 korun do 4000 korun
Penál: od 69 korun do 599 korun
Box na sešity A4: od 99 korun do 259 korun
Box na sešity A5: od 84 korun do 129 korun
Mazací pero: od 79 korun
Vodovky: od 39 korun
Tempery: od 79 korun
Pastelky 18 kusů: od 59 korun
Guma: od 12 korun
Strouhátko: od 10 korun
Lepidlo: od 24 korun
Pravítko: od 12 korun
Kružítko: od 49 korun
Sada štětců: od 39 korun
Nůžky: od 39 korun
Svačinový box: od 50 korun do 1000 korun
Láhev na pití: od 25 korun do 1000 korun
Přezuvky: od 200 korun do 800 korunami