„Velice se na Letní filmovou školu těším. Navštěvuji ji pravidelně a nenechám si ji ujít ani tento rok. S partou přátel plánuji navštívit promítání některého z filmů," vyjádřila se fanynka Filmovky Lucie Večeřová z Huštěnovic. Pokud s přáteli zůstane pouze u filmů, bude mít na výběr mezi dvěma doprovodnými promítacími místy a šesti oficiálními sály pro akreditované. Zdarma může navštívit letní kino na Masarykově náměstí, které vždy od desíti hodin večer nabídne po sobě dva filmy. Letní kino ve Smetanových sadech pro změnu začne promítat každý den v 21.30 hodin, a to snímky s Rudolfem Hrušínským.

Ostatní promítací místa, mezi něž patří kino Hvězda, Mír, Reduta, Slovácké divadlo, Klub kultury a Sportovní hala, pak nabízejí program výhradně pro akreditované účastníky filmového festivalu. Ti se mohou těšit na lahůdky finské či polské kinematografie, němé snímky mistra hororů Alfreda Hitchcocka, německou tvorbu Berlínské školy nebo na cyklus Visegrádský horizont.

Zkrátka letos nepřijdou ani milovníci divadla. Osobně budou moci zhodnotit vystoupení herců z pražského Divadla Na Zábradlí či umělců z Divadla Líšeň. „Vstupenky na divadelní program je možné zakoupit přes akreditační systém LFŠ v sekci Zboží, omezený počet vstupenek pro obyvatele města Uherské Hradiště pak bude k dostání v Městském informačním centru Uherské Hradiště," sdělila v této souvislosti za organizátory LFŠ Radka Piskačová. A divadelního představení si budou moci užívat i ti nejmenší. Těm budou určena odpolední představení v divadelním stanu ve Smetanových sadech. Většinu dětského programu bude na tomto místě propojovat také postava nesmrtelného Večerníčka, který se letos dožívá svých 50. narozenin. Ve stejné lokalitě zájemci naleznou také šapitó Letní poloha, které bude místem pro autorská čtení a večerní party. Novinkou pak letos je takzvaná Fashion zóna, v níž budou k dispozici obchůdky s módním zbožím.

Blížící se filmový festival nabídne také osm výstav. Expozice nabídnou širokou škálu témat od dějin Polska a současného světa přes nezapomenutelného herce Rudolfa Hrušínského až po otázku budoucího osudu uherskohradišťské věznice.

Opomenuta nebude při letošní LFŠ ani hudební tvorba. Návštěvníci filmovky se mohou těšit na 16. ročník festivalu CZ&SK Hello Jazz Weekend, na vystoupení skupin Zrní a Please The Trees, ale také na držitele Ceny Anděl za nejlepšího zpěváka roku 2014 Michala Hrůzu. Všechny koncerty se uskuteční na Kolejním nádvoří na Masarykově náměstí.

Všechny zainteresované strany navíc shodně slibují, že se letos nebudou opakovat loňské četné stížnosti obyvatel města na hlasitou hudební produkci. „V minulosti si řada občanů stěžovala na nadměrný hluk, proto jsme se letos s pořadateli Filmovky dohodli na patřičných opatřeních, tak aby byli spokojeni i obyvatelé Hradiště. Co se už například nesmí opakovat, je noční až ranní produkce hudby z jednotlivých stanů ve Smetanových sadech," uvedl místostarosta Uherského Hradiště Ivo Frolec.