Pro rodáka z Tennessee to byla třináctá mise. Jeho letoun s přezdívkou „Tail End Charlie“ začal po zásahu palbou hořet. Joeovi a dalším sedmi z celkových deseti členů posádky se z ohnivého pekla podařilo zachránit.
Šest letců padlo do zajetí, zadní střelec Robert Donahue se šťastně dostal přes frontu. Sallings se do konce války skrýval v Přečkovicích u rodiny Pešátů, kteří svým rozhodnutím denně riskovali životy. Příběh amerického letce i odvážné přečkovické rodiny zaznamenal Vlastimil Hela v knize Hey Joe!.
Osudný den nad Bílými Karpaty
V letecké bitvě nad Bílými Karpaty však dalších 41 amerických letců takové štěstí, jako Sallings nemělo. Podrobnosti o tom přináší Vlastimil Hella, který nám události přibližuje v kontextu vrcholící 2. světové války. „Druhá světová válka vstoupila na jaře roku 1944 do své závěrečné fáze. Spojenci po obsazení jižní Itálie podnikali z letišť kolem města Foggia takřka denně letecké útoky, jejichž cílem byla likvidace hitlerovského průmyslu. Soustředili se i na rafinerie vyrábějící pohonné hmoty a maziva ve Slezsku, protektorátu Čechy a Morava, na Slovensku i v Rakousku,“ líčí Vlastimil Hella.
Koncem srpna 1944 se podle jeho slov objevil americký průzkumný letoun na nádraží v Moravské Ostravě stovky vagonů s vojenským materiálem i velké množství cisteren s pohonnými hmotami. „Poblíž byly menší rafinerie na syntetický benzín v Přívoze a Bohumíně a také rozsáhlá průmyslová oblast ve Vítkovicích. Velení 15. americké letecké armády se rozhodlo tyto cíle v úterý 29. srpna 1944 napadnout nasazením stovek bombardovacích a stíhacích letounů,“ dodává Vlastimil Hela.
Pozornosti německé protivzdušné obrany podle něj neuniklo, že v průběhu letu bombardovacího svazu se začala opožďovat jako poslední letící 20. peruť z 2. bombardovací skupiny, která byla před tři čtvrti na jedenáct v prostoru vymezeném městy Piešťany, Trenčín, Zlín napadena německými stíhači. Tato událost byla později nazvaná Leteckou bitvou nad Bílými Karpaty.
„Náporu útočících letounů postupně podlehlo všech sedm letounů B-17G Flying Fortress z 20. perutě a jeden stroj ze 49. perutě. Další se po poškození otočil a při návratu byl kvůli technickým potížím nucen nouzově přistát v Maďarsku,“ poznamenává Vlastimil Hela. Posledním letounem, který se při této misi zřítil, byl podle jeho slov bombardér typu B-24H Liberator ze 737. perutě, 454. bombardovací skupiny. „Většina sestřelených amerických letounů dopadla na zem v prostoru Bílých Karpat. Zahynulo přitom 41 amerických letců,“ dodává Vlastimil Hela závěrem