Osmimetrový prosklený sladkovodní tunel, nejdelší v Evropě, je už deset let velkým tahákem unikátního areálu Živá škola – Živá voda. Návštěvníkům nabízí po celý rok úchvatný pohled do podvodního světa, v němž se prohánějí nejen kapři, sumci, štiky, líni, candáti, hlavatky či jeseteři, ale i dvě dvoumetrové vyzy velké.

„S budováním sladkovodní a botanické expozice jsme začali v rámci přeshraniční spolupráce se slovenskou obcí Uhrovec v květnu roku 2011,“ uvedl Miroslav Kovářík, starosta Modré.

Zatímco na slovenské straně jde podle něj o ukázku tamních biotopů od Váhu až do Tater, v areálu na Modré jde o demonstraci života kolem vody a pod vodní hladinou.

Biocentrum Živá voda na Modré se setkalo za těch deset let s velkým zájmem návštěvníků. O letošním prvním únorovém pátečním odpoledni přivítalo první miliontou návštěvnici. Byla jí Iva Řeháková, asistentka pedagoga z Masarykovy základní školy a mateřské školy Velká Bystřice u Olomouce. Z rukou starosty Modré převzala miliontá jubilantka dárkový poukaz od obce, biocentra Živá voda a hotelu Skanzen Modrá.

Deset let od otevření areálu Živá voda se o druhé říjnové neděli neobešlo bez atraktivního programu. Návštěvníky nadchnulo trojí vystoupení potápěče Vladimíra Přibyla v expozičním rybníku, v jehož 750 krychlových metrech vody se pohrával a laskal s jesetery, kapry a dvěma vyzami velkými, z nichž ta největší váží 70 kilogramů.

„Děti i dospělí si mohli udělat radost při malování na kamínky různých tvarů, které je zaujaly a něco jim připomínaly,“ řekl správce Živé vody Jiří Kroča.

Další aktivitou byla ochutnávka sirupů z dobromyslu, mateřídoušky, šalvěje, ale také kompotů jeřábu sladkoplodého a mirabelek, které rostou v okolí Živé vody. Připravila je Veronika Mergentalová z Velehradu. Správce Živé vody udil v jejím venkovním areálu kapry, cejny a amury, ulovené v rybnících kolem Modré a Velehradu.

Nedaleko udírny a expozičního rybníka, v němž vládnou krásní jeseteři, vyzy velké, kapři a jiné druhy ryb se uskutečnila dvě úspěšná scénická čtení pohádky Jana Wericha O rybáři a jeho ženě.

„Bylo to trochu pohádkového čtení i trochu divadla. A zahrát si v něm mohly i děti z publika,“ sdělili herci David Vacke s Terezkou Hrabalovou, kamarádkou a s kolegyní z umělecké agentury Pierot.