Počasí bylo příčinou dopravních nehod, které se však většinou obešly bez zranění. Silničáři zatím nemají problémy s průjezdností některého úseku, motoristé by však přesto měli volit opatrnou jízdu.

Podle Štefana Hrtúse z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje zasahovali hasiči do dnešních 12:30 u čtyř dopravních nehod.

V Halenkově a Stříteži nad Bečvou na Vsetínsku šlo o střet osobních automobilů s vlakem. Podle vsetínské policejní mluvčí Lenky Javorkové vjel v Halenkově třiatřicetiletý řidič Škody Felicia na železniční přejezd bez závor a kvůli namrzlé vozovce nezabrzdil před blížícím se vlakem.

„Narazil do druhého vagonu vlakové soupravy. Nehoda se obešla bez zranění a alkoholu. Na vozidle a osobním vlaku vznikla škoda předběžně za 75.000 korun,“ uvedla Javorková.

Podle Hrtúse si zranění nevyžádala ani nehoda ve Stříteži nad Bečvou.

Jedno lehké zranění záchranáři registrují u nehody mezi Stříbrnicemi a Boršicemi na Slovácku, kde sjela dodávka do potoka. Při další nehodě bez zranění pak pomáhali u Lidečka na Vsetínsku. Podle policejní mluvčí Barbory Balášové vyjížděly hlídky k několika haváriím i na Kroměřížsku.

„Jednalo se o drobnosti bez zranění. Řidiči například narazili do stromu nebo sjeli do příkopu. Sníh motoristy zaskočil, některé další drobné nehody nám přitom ani nenahlásili,“ řekla ČTK Balášová.

Na rozdíl od řidičů sníh nezaskočil silničáře. Všechny vozovky jsou tak zatím průjezdné.

„V zásadě se neděje nic dramatického, prostě je zima. Sněží zhruba od ranních pěti hodin, napadly asi tři centimetry sněhu. Máme venku jedenáct sypačů, vozovky v nižších polohách jsou mokré a chemicky ošetřené, ve vyšších polohách na silnicích leží vrstvička sněhu krytá inertním posypem,“ přiblížil situaci jednatel společnosti Správa a údržba silnic Valašska Jaromír Kořistka.

Slovácko

Silnice jsou sjízdné, ale má ještě sněžit

První výraznější prosincové sněžení na Slovácku zatím silničáři i řidiči zvládají. „Sníh začal padat kolem páté hodiny ranní, do terénu ihned vyjelo všech šest našich aut,“ uvedl jednatel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík.

V nížinách regionu před desátou hodinou dopolední ležely dva centimetry bílé pokrývky, v buchlovských horách asi pět. Před polednem má pak podle meteorologické mapy přijít druhá vlna sněžení.

Jedno lehké zranění záchranáři registrují u nehody mezi Stříbrnicemi a Boršicemi na Slovácku, kde sjela dodávka do potoka.

První sníh komplikace nezpůsobil

Okres v noci na středu 21. prosince zasáhlo první sněžení, žádné větší potíže v dopravě ale nezpůsobilo. „Zatím je všechno v pohodě, všechny úseky jsou bez potíží průjezdné, nemám zprávy ani o žádných nehodách,“ uvedl Rostislav Buchlík, ředitel Správy a údržby silnic Slovácka.
Řidiči by si však měli dávat velký pozor, pod vrstvičkou sněhu mohou vozovky namrzat, zvýšená opatrnost je na místě.

Valašsko

Silnice na Valašsku jsou sjízdné

Na Valašsku začalo sněžení už v pět hodin ráno. Místy napadlo 2 až 3 centimetry sněhu. Silnice jsou však sjízdné. „Na silnicích první třídy se nyní vyskytuje jen rozbředlý sníh. Vozidla tedy mohou bezpečně projíždět. Silnice druhé a třetí třídy se nyní ošetřují posypem a jsou také sjízdné,“ uvedl výrobní náměstek Správy a údržby silnic Valašska Josef Tomečka.

Jsou hlášeny drobné nehody, které se obešly bez vážných zranění. „Řidiči by si měli dávat pozor a jezdit opatrně,“ doplnil Tomečka.

Ve vyšších polohách Vsetínska pak na silnicích leží zajetá vrstva sněhu do dvou centimetrů. Motoristé by proto měli volit opatrnou jízdu.

Kroměřížsko

Sníh potrápil řidiče. Pět z nich bouralo

/FOTOGALERIE/ Do nížin na Kroměřížsku dorazil první sníh. Padat začal ve středu kolem páté hodiny ráno a i když se k němu zatím nepřidal vítr, i slabý poprašek dokázal potrápit řidiče. Hned pět z nich ráno havarovalo.

K první nehodě došlo před půl šestou v Dřínově. „Sedmatřicetiletá žena jela ve směru od Srnova na Dřínov. Nepřizpůsobila rychlost povaze a stavu komunikace a na sněhové pokrývce dostala smyk. Její Volkswagen narazil čelně do stromu,“ sdělila Deníku za kroměřížskou policii Barbora Balášová.

Řidička se lehce zranila. „Měla naražené koleno,“ upřesnil mluvčí krajské záchranky Petr Olšan s tím, že zraněná byla převezena na chirurgickou ambulanci kroměřížské nemocnice.

Další řidič podcenil sníh u Měrůtek. „Muž vezl ve voze své rodiče. V zatáčce i on nepřizpůsobil rychlost stavu a povaze vozovky, vjel do příkopu a otočil auto na pravý bok,“ komentovala Balášová.

Ke kolizi dvou aut došlo ráno taky na křižovatce ve směrech na Kvasice, Těšnovice a Vážany v Kotojedech.

„Řidič jel směrem od Kvasic. Chtěl odbočit na Kroměříž, ale jeho kola jela místo doprava rovně a došlo ke střetu s nákladním autem, které mělo přednost. Nárazem byl náklaďák odhozen napravo, kde se opřel o sloup veřejného osvětlení,“ popsala nehodu Balášová a později doplnila, že na vině bylo v tomto případě nedodržení předpisů. Muž jel totiž na letních pneumatikách a lajdáctví se mu tentokrát nevyplatilo.

Dopoledne série nehod pokračovala. Ve Skašticích boural dvaatřicetiletý muž v osobním voze, který jel směrem z Hulína. Na kluzké silnici vyjel na pravou stranu krajnice, dostal smyk a přejel do protisměru, kde se srazil s dodávkou.

„V osobním autě vezl řidič svou manželku a malé dítě v autosedačce. Měli štěstí – náraz se obešel bez zranění,“ ujistila Balášová.

Všechny tyto nehody policisté vyřešili na místě blokovou pokutou. Výjimkou byla docela kuriózní kolize traktoru a popelářského vozu, ke které došlo také během dopoledne. I zde byl na vině čerstvý sníh. Jízdu na něm totiž nezvládl osmatřicetiletý muž. Jel od Rataj směrem na Nětčice a v pravotočivé zatáčce vjel do protisměru. Tam se taky s popelářským vozem srazil.

„Traktor narazil předním rampovačem do vozu a škoda byla zatím vyčíslena na šedesát tisíc korun,“ vyčíslila Balášová.

Dechová zkouška řidičů, kteří se účastnili středečních nehod prokázala, že ani jeden z nich nehavaroval pod vlivem alkoholu. Na vině byl tedy skutečně sněhový poprašek.

Správa a údržba silnic ubezpečuje, že veškerá technika je v terénu. „Od včerejšího večera jsme v pohotovosti. Žádné větší problémy ale naštěstí hlášeny nejsou, sněžení je optimální,“ uklidnil za Správu a údržbu silnic Kroměřížska Timoteus Políček.

Podle předpovědi počasí, které společnost dokáže odhadnout díky meteostanici, kterou vlastní, by během dne měl sníh tát.

Zlínsko

Do Zlína a okolí konečně dorazil sníh. Dlouho spíše odpočívající těžké stroje silničářů tak konečně vyrazily do ulic.

„Momentálně sněží. V terénu je všech šestnáct aut a jezdí přidělené úseky neustále dokola,“ přiblížil situaci krátce po půl jedenácté dispečer zimní údržby Správy a údržby silnic Zlínsko. Také Technické služby Zlín vyslaly do terénu svou techniku.

„Samozřejmě fungujeme. Jezdí nějakých dvanáct vozů. Ale výraznější problémy nejsou,“ přiblížil Karel Hluštík, dispečer zimní údržby zlínských technických služeb.

Situaci monitorujeme, sledujte průběžně weby regionálních deníků

zpravodajové Deníku, ČTK