Přestože zástupci farnosti i obecního úřadu nemají nic proti případnému zájmu návštěvníků, prozatím se o nález zajímají spíše odborníci.

„Přišlo se na něj náhodou při odvlhčovacích pracích a další údržbě. Přístup k fragmentu jsme upravili tak, aby se na něj mohli podívat i běžní návštěvníci kostela. Prozatím se ale o památku zajímají spíše odborníci,“ poznamenal k nálezu starosta Bílovic Jiří Dohnal.

Nález je podle specialistů vodítkem k upřesnění data vzniku kostela. „Domnívám se, že stavba vznikla ve druhé polovině čtrnáctého století, tedy v období, které představuje vrchol gotiky. Předpoklad, že bílovický kostel pochází z této doby, ale existoval již dávno. Bylo proto jen otázkou času, kdy kostel fragment související s původní stavbou vydá,“ shrnul své dosavdaní poznatky profesor Teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouc Miloslav Pojsl, jenž si objev osobně prohlédl.

Pojsl ocenil zejména aktivitu Pavla Krystýna. „Bez jeho zájmu o historii by tento nález zřejmě zůstal ještě další dlouhá léta utajen. Pravděpodobně by se na něj přišlo až v případě nějaké závažnější opravy či rekonstrukce,“ podotkl Pojsl.

Amatérský historik přiznává, že k nálezu došlo víceméně náhodou. „Při výmalbě kostela jsem obešel prostor s baterkou v ruce. Při průzkumu jsem narazil na malou část fragmentu, který mě zaujal. Oslovil jsem odborníky, kteří se o něj začali blíže zajímat,“ vylíčil okolnosti nálezu Krystýn.

Gotický portál zůstane zachován ve své stávající podobě a vzhledem k tomu, že se nachází uvnitř kostela, nebude nutné jeho další odborné ošetření. Památkáři upozorňují, že podobné artefakty, jako nabízí kostel v Bílovicích, jsou k vidění i na jiných místech Uherskohradišťska, například v lapidáriu ve Velehradě. „Gotické portály se nachází například i v restauraci Staré radnice v Uherském Hradišti,“ připomněla pracovnice odboru architektury Městského úřadu Uherské Hradiště Radka Borunská.