Horská služba ale varuje. „Nepřeceňujte své síly a vždy dbejte na to, aby někdo věděl, kterým směrem jste vyrazili a kdy se asi vrátíte," radí záchranáři. 

Po hřebenech Hostýnských vrchů: tratě na magistrále

Hostýnskou běžeckou magistrálu tvoří soubor běžeckých tratí po hřebenech Hostýnských vrchů, které nabízejí řadu sportovních a rekreačních možností po celý rok.V oblasti se nachází síť značených tras pro pěší turistiku i cykloturistiku, které jsou v zimním období využívány běžkaři.

Páteřní trasa magistrály je dlouhá přibližně devatenáct kilometrů. Začíná na Svatém Hostýně a končí v místě zvaném Lázy. Na sedmi místech ji navíc kříží vedlejší trasy. Všechny jsou očíslovány a na významných místech je lemuje pětadvacet dřevěných odpočívadel a mapy.

Na území Podhostýnského mikroregionu je k vidění také řada přírodních památek a zajímavostí, například přírodní rezervace Čerňavka, Tesák či nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů Kelčský Javorník. Krásné výhledy do okolí nabízí třeba vrchol Pardus, Klapinov nebo Skalný.

V zimním období jsou tam pro návštěvníky k dispozici lyžařská střediska Troják, Tesák a na Rusavě. V nynějších dnech sjezdovky nabízí čtyřicet až sto centimetrů vysokou sněhovou pokrývku.

Běžkaři využívají především hřebenových cest přes Kyčeru na Hostýn nebo opačným směrem na Troják, na Černavou, Kelčský Javorník a do Rajnochovic. (lič)

ROZHOVOR: Josef Slovák, záchranář Horské služby Beskydy: 

Důležité je nepřeceňovat své síly a nejezdit sám

Beskydy - Běžecké lyžování je mezi milovníky zimních sportů velmi populární. Výlet na běžkách se však velmi lehce může změnit v drama, při kterém jde o zdraví nebo i život. Své o tom vědí členové Horské služby. Podle zkušeného záchranáře, osmatřicetiletého Josefa Slováka z Horské služby Beskydy, však mohou sami běžkaři řadě rizik předejít nebo je podstatně omezit.

Co by si měli běžkaři rozmyslet, ještě než si připnou lyže a vyrazí do terénu?

V každém případě ještě před odchodem na túru musí každý pečlivě zvážit trať, na kterou se hodlá vydat, a držet se turistického značení. Stejně pečlivě musí každý zhodnotit také své fyzické síly. Je rovněž nezbytné dbát za všech okolností pokynů horské služby. Důležité je, aby o túře věděl také někdo další. Je třeba říci, kam se chystám a kdy se asi vrátím.

Jaká nebezpečí běžkařům hrozí?

Mimo jiné se v horách velice rychle mění povětrnostní situace. Proto je důležité ji neustále sledovat. Lehce se může stát, že začne foukat vítr, který sněhem zavane upravené trasy. Není pak těžké ztratit orientaci. Nehledě na to, že pohyb v zavátých stopách je daleko náročnější na fyzické síly.

Jaká základní výbava by neměla žádnému běžkaři v terénu chybět?

Každý by měl mít v batohu náhradní teplé oblečení a také nabitý mobilní telefon. Samozřejmě také nějaké jídlo pro doplnění energie.

Říká se, že člověk by neměl do terénu vyrážet sám.

Ideální je určitě nechodit na túru sám, ale vždy s sebou vzít minimálně alespoň jednoho kolegu.

Když všechna zmíněná doporučení dodržím, a přesto se ztratím… Co dělat?

Může se stát, že člověk zabloudí, ztratí orientaci. Nejen pro tyto případy funguje nonstop linka Horské služby na čísle 1210. Odtud dispečer řídí celou Horskou službu v Beskydech. Při zavolání je třeba co nejlépe přiblížit místo, kde se turista nachází, odkud vyrazil a kam mířil, aby bylo možné co nejpřesněji odhadnout jeho polohu a vyslat na místo nejbližší hlídku záchranářů.

Stávají se takové případy často?

Dá se říci, že se každou sezonu někdo ztratí a následuje pátrací akce. Letos jsme ovšem zatím zaznamenali spíše úrazy při lyžování. Pátrání byla pouze lokální a spíše v blízkosti zimních středisek. (mib)

Chaty, kde si dají běžkaři polévku a čaj

Penzion Patrik, Mikulčin vrch, Bílé Karpaty

Penzion Patrik na Mikulčině vrchu nabízí běžkařům a ostatním návštěvníkům ubytovací služby i restauraci s domácí kuchyní, také dětský koutek a hernu.

„Naší předností je zajištění absolutního klidu návštěvníkům. Snažíme se o to, aby nebyli ničím rušeni a mohli si užít procházek a lyžování a odpoledne či večer strávit u kvalitní české kuchyně nebo odpočívat u krbu či ve wellness centru," podotkl majitel chaty Jaroslav Remeš.

Hosté si podle majitele penzionu pochutnávají nejčastěji na kvalitní domácí svíčkové, oblíbený je ale také moravský vrabec nebo domácí špíz. Mezi nejžádanější nápoje z nabídky penzionu patří vína z Blatničky pod Sv. Antonínkem.

Motorest Rasová, Bílé Karpaty

Motorest Rasová nabízí posezení a odpočinek ve stylové restauraci. Nachází se na severním svahu masivu Mikulčina vrchu, vyhledávaného zimního lyžařského střediska.

„V posledních dnech se počet návštěv běžkařů znásobil. Pokud se týká občerstvení, rádi si pochutnávají na našich specialitách, kterými jsou grilovaná vepřová kolena či povidlové knedlíky s mákem a vanilkovým krémem," upřesnila provozní podniku Marta Kelíšková. Mezi nejoblíbenější nápoje návštěvníků patří v zimním období čaj s rumem a točená kofola.

Horská chata Vsacký Cáb, Valašsko

Oblíbeným cílem běžkařů je každou sezonu Horská chata Vsacký Cáb. Pokud přeje počasí a sněhové podmínky, vystřídá se tam za den až tisícovka turistů.

„Jsou lidé, kteří jen projedou. Jiní se zase zastaví na oběd a najedí se tak, jako by čtrnáct dní neměli nic v ústech. Záleží na jednotlivcích," pousmál se Igor Levč z Horské chaty Vsacký Cáb. Horská chata se může pyšnit výhodnou polohou pro výjezd na běžeckou túru. Například na Hornovsackou magistrálu, na Valašskobystřický okruh nebo třeba jen na oběd do hospůdky na Santově.

Horský hotel Portáš, Javorníky

Oblíbený je také Horský hotel Portáš v Javorníkách na trase z Kasáren na Kohútku. Když se vydaří počasí jako uplynulý víkend, u hotelu se zastaví stovky běžkařů denně.

„Nemáme ani čas to přesněji sledovat nebo dokonce počítat. I když by to bylo asi zajímavé číslo," řekl Dan Václavek z Portáše. Řada sportovců se zastaví jen na čaj nebo panáka na zahřátí. Jiní nepohrdnou kyselicí či celým obědem. „Záleží, ve kterou denní dobu se u nás zastaví," poznamenal Dan Václavek.

Restaurace U Stojanů, Zádveřice-Raková

U Stojanů se běžkaři pravidelně zastavují už deset let.

„Vždycky si dají běžky mezi naše dvojité dveře. Posedí, objednají si čaj anebo i pivo. Musím říct, že je s nimi někdy legrace. Aspoň jeden mívá u sebe pleskačku se slivovicí. Stalo se pak kdysi, že jeden běžkař usnul pod smrkem. Naštěstí ho ostatní našli a vzbudili," vzpomněl s úsměvem obsluhující číšník Zdeněk Ševů.

Kemp Dešná, Dešná u Slušovic

Do Kempu Dešná jezdí rádi cyklisté. Výjimkou však nejsou podle majitele Petra Zavadila ani běžkaři.

„Kolikrát se stalo, že k nám při své běžecké túře zavítali. Byla s nimi výborná zábava a někteří si dali víc, než měli. Naštěstí se u nás mohli ubytovat. Někteří ale tuto možnost nevyužili a statečně se znovu vydali po bílé stopě," dodal Zavadil.

Motorest Samota, buchlovské hory

Také v kroměřížském regionu se najde několik horských chat, kde se běžkaři na svých výpravách zastavují. Například v Motorestu Samota, který se nachází nedaleko Střílek v buchlovských horách.

„Letos jsme tu zatím nějaké návaly neměli, ale je to dáno tím, že nebyl pořádně sníh, ale když napadne, tak se tu stavují běžkaři docela často," řekl tamní číšník Jaroslav Savčák. Podle něj si dávají většinou něco na zahřátí.

„Někdo si dá čaj, svařák, na jídlo pak polévku. Hlavní chod většinou vynechají," poznamenal dále.

Penzion Ovčárna, Svatý Hostýn

V Penzionu Ovčárna, který se nachází na Svatém Hostýně, se běžkaři také rádi zastavují, doslova s železnou pravidelností. „Po pondělní sněhové nadílce se u nás hned objevili. Většinou si dají něco na zahřátí a pokračují dál," poznamenal tamní provozní Pavel Plhal.

„Na začátku února, letos nám to vyšlo na devátého, tu budeme mít zabijačku, tak to tu zůstávají sportovci o poznání déle. To si dávají do nosu," usmál se provozní Penzionu Ovčárna. (red)

Deník zmapoval nejvyužívanější běžecké trasy pro sportovce ve Zlínském kraji:

Bílé stopy. Kde je najdete? Klikněte na grafiku pro zvětšení

Bílé stopy

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU