Pětačtyřicet kilometrů dlouhou stezku vyznačili pracovníci Lesů České republiky. Jejich cílem bylo dostat běžkaře z lesů, kde jízdou hlavně stresovali a plašili zvěř.

To se sice podařilo, sdružení Chřiby, které se stará o část trasy, ale naráží nyní na jiný problém. Vyjetou dráhu jim ničí čtyřkolkáři.

„Berou v poslední době oblast Chřibů útokem a pustoší, co se dá. Upravené běžecké stopy pro ně nejsou žádnou překážkou. Naše úsilí a peníze tak jdou nazmar. Proto apeluji na zdravý rozum těchto lidí a věřím, že se začnou chovat v terénu s potřebnou ohleduplností,“ povzdechl si starosta Kostelan a předseda sdružení Chřiby Jan Petřík.

Část běžkařské trati nechali členové sdružení po napadnutí sněhu projet zhruba před týdnem.

„Zapůjčili jsme si na to strojní zařízení, jímž jsme vyznačili cestu především od Brda směrem na Bunč, Kudlovskou dolinu a kolem kostelanského ranče. Celá projetá není, starají se o ni totiž jednotlivé mikroregiony,“ poznamenal Petřík.

Ačkoliv je běžecká dálnice částečně připravena k tomu, aby na ni mohli lidé vyrazit, je potřeba ještě trochu sněhu, hlavně v lesích. „Byl jsem už v Hostýnských vrších, ale rád bych se projel oblastí Chřibů. Jakmile sněhu připadne, určitě na ni vyrazím,“ svěřil se například běžkař Jaromír Parobek z Kroměříže.

Vznik běžecké trasy si pochvalují kromě sportovních nadšenců také lesníci.

„Je dobře, že mají lidé pro své aktivity vyznačenou cestu. Dříve jezdili, kudy je napadlo, přitom je zakázáno jezdit mimo povolené trasy. Hlavně tím totiž plašili zvěř,“ upozornil Zdeněk Zálešák z Lesní správy Buchlovice.

Zimní sportovní aktivity lidí podpořily Lesy České republiky díky Programu 2000.

„Spravujeme les, není to jen fabrika na dřevo. Proto jsme se pustili do zmíněného projektu a vyznačili hlavní běžeckou trasu v Chřibech,“ informoval mluvčí Lesů ČR Radek Drahný.

Turistům slouží na pětačtyřicetikilometrové cestě tři odpočívadla a jedenáct informačních tabulí. Na nich lidé naleznou mapu nebo třeba i informace, proč vlastně stezka vznikla.