Kompletní výměnu drátového rozhlasu za bezdrátový dokončili v létě v Bílovicích. „Teď už rozhlas funguje naplno, vychytáváme ale ještě různé drobnosti, řešíme úpravy, hlásiče jsou umístěny trochu jinak,“ vysvětlil starosta Bílovic Jiří Dohnal.

Vysílání bezdrátového rozhlasu navíc posílili o takzvané domácí přijímače pro kritická místa, kde je rozhlas špatně slyšet. „Jedná se zejména o domácnosti při hlavní cestě. Dostanou domů na smlouvu o výpůjčce od obce přijímač, takže uslyší hlášení přímo doma. Je na něm i možnost záznamu. Takovýchto domácích přijímačů máme přichystáno 220, což je zhruba necelá polovina domácností v obci, zatím je testujeme,“ doplnil Dohnal.

Rozhlas je navíc napojen na celostátní jednotný varovný systém. Ten je řízen přes hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, svolávají se přes něj hasiči, hlásí se požáry, povodně nebo jiné krizové situace. Kompletní rekonstrukce vyšla obec na jeden a čtvrt milionu korun, z toho 370 tisíc pokryla dotace od Zlínského kraje.

V Drslavicích spustili nový bezdrátový rozhlas zhruba před týdnem. Poté, co se technikům podařilo vychytat počáteční mouchy, funguje rozhlas bezproblémově. Zbývá už jen doplnit jedno rozhlasové hnízdo a rekonstrukce bude kompletní.

Hlavním důvodem pro výměnu rozhlasu byl podle starosty Drslavic Milana Matyáše neúnosný stav toho původního. „Venkovní vedení rozhlasu bylo v takovém stavu, že opravy a údržby stály každý rok čím dál víc peněz, některé tlampače byly úplně zničené. Dráty oxidovaly, byly s tím problémy,“ uvedl Matyáš.

Na bezdrátový systém také postupně přecházejí v Kunovicích. „Rozhlas máme kombinovaný, dnes jsou zhruba dvě třetiny pokryté kabelovým, zbytek je bezdrátový. Rozšiřujeme to každý rok v návaznosti na finanční prostředky, které máme,“ potvrdila vedoucí odboru majetku a životního prostředí města Kunovice Jarmila Podškubková.

Letos pořídili jedno nové hnízdo, celkově už páté, další planují na příští rok. „Jakmile se nám podaří pokrýt okrajové části, budeme opět zkracovat kabelové vedení tak, abychom zcela přešli na rozhlas bezdrátový,“ dodala Podškubková.

Bezdrátový rozhlas využívají také v několika dalších obcích na Slovácku, patří mezi ně mimo jiné Babice, Kněžpole, Podolí nebo Zlámanec.

Petr Knepr