„Opakovaně jsme se jim snažili vysvětlit, že není vhodné, aby se potulovali po městě. Navíc jsme jim navrhli možnosti, kam by se měli uchýlit vysvětlili výhody pobytu v azylových domech,“ osvětlil „záhadu“ zástupce velitele Uherskohradišťské městské policie Vlastimil Pauřík.
Ještě před několika měsíci se na území Slovácké metropole pohybovala zhruba desítka bezdomovců. Nejčastěji trávili čas na lavičkách v centru města nebo na autobusovém či vlakovém nádraží.
Před tuhými mrazy, které do Česka „vtrhly“ počátkem prosince a doporučeními ochránců zákona se bezdomovci uklidili do azylových domů nebo odjeli mimo region.
„Je možné, že se tady objeví noví tuláci. My ale budeme postupovat stejně razantně a vytrvale, a budeme je nabádat k pobytu v zařízeních, které jsou pro jejich potřeby určeny,“ podotkl Pauřík.
Zvýšený zájem o ubytování v azylovém domě potvrdil i vedoucí Sociální poradny a azylovým bydlením (SPAB) v Uherském Hradišti Zdeněk Vávra.
„Zájem o naše služby se v posledních týdnech skutečně zvedl, my ale máme prakticky trvale naplněnou kapacitu. Navíc, možnost bydlení u nás předchází žádost klienta a schvalovací proces. Pravdou je, že několik klientů od nás odešlo a nahradili je další. V současné době u nás pobývá dvacet jedna klientů. Zájem potencionálních klientů ale stále převyšuje naše možnosti,“ poznamenal Vávra.
O štěstí mluví například devětačzyřicetiletý Norbert Náplava, který po rozvodu přišel o byt a prakticky veškerý majetek. Skončil na ulici, kde žil dva roky.
„Naštěstí jsem před několika týdny potkal chápavou ženu. Viděla, že nejsem povaleč a snažím se pracovat a normálně žít. Dovolila, abych se k ní nastěhoval a tak letošní Vánoce považuji za jedny z nejkrásnějších v mém životě,“ podotkl někdejší ztroskotanec.