„Rozhodně se mi to nelibí. Nejenom, že budu před barákem potkávat denně opilé bezdomovce, ale taky tady nebudeme mít pořádně klid. Chtěl bych vidět starostu, co by na to řekl, kdyby se k nám nastěhoval. Jenom ať si to zkusí a hned by mluvil jinou," neměl daleko k nadávkám František Matoušek bydlící vedle zchátralé budovy, kam se má azylový dům přesunout. Nadšený z nápadu není ani obyvatel rohového domu u Smetanových sadů Martin Mikulec, který zde provozuje prodejnu kol. „Mně jako podnikateli to nijak nevadí, ale už dneska musím ráno uklízet na schodech střepy po rozbitých sklenkách po bezdomovcích. Je velmi pravděpodobné, že by se v takovém případě každodenní nepořádek, co dělají před obchodem, ještě zintenzivnil. Navíc je vídám polehávat v parku a otravovat maminky s dětmi. Takových případů by také přibylo," zauvažoval podnikatel. Podle jeho slov by sociálního zařízení pro osoby bez přístřeší mělo být přesunuto dále od centra a nikoliv blíže k němu. „Nevím, kdo to vymyslel, ale vůči dětem a matkám v parku, které se v něm dennodenně pohybují, to není fér. Určitě to pro zdejší okolí nebude plusem," kroutil hlavou Martin Mikulec.

ČTĚTE TAKÉ Město prodává dům. Může v něm být i zařízení pro bezdomovce

Již v minulosti vedení města uvažovalo, co s budovou číslo popisné 263 udělat, přenechat ji sociálním službám Charity byla jedna z variant. I po vlně nevole od místních obyvatel, kde jenom v anketě Deníku z celkového počtu 307 lidí vadilo 226 hlasujícím přesun bezdomovců do tohoto objektu, však právě taková varianta zvítězila. „Oblastní charita Uherského Hradiště zařadila novou službu nízkoprahového denního centra do svého střednědobého plánu do roku 2017. Zlínský kraj tuto aktivitu podpořil a zařadil ji od roku 2016 také do svého plánu. Začalo tedy vyjednávání, kde umístit tuto službu, přičemž měla Charita eminentní zájem o dům na Malinovského třídě. Jeho oprava proběhne z dotace," popsal vývoj situace radní Uherského Hradiště František Elfmark. Dodal, že do prostor plánuje Charita také přesunout stávající azylový dům Cusanus, který dosud sídlí na ulici Průmyslová.

„Ve vnitřních prostorech poté vznikne jednadvacet lůžek s dalšími pětadvaceti ubytovacími jednotkami. Ve dvoře navíc bude provozována nová služba nízkoprahového denního centra. Areál v ulici Průmyslové tak zůstane opuštěný, protože jenom za vývoz jímky vzhledem k chybějící kanalizaci přispívalo město Charitě kolem půl milionu korun. Tyto peníze tak mohou jít na zlepšení nových služeb," doplnil František Elfmark. Výhledově by se podle něj mohlo nejdříve počítat s přesunutím v roce 2018.

Strach z vyššího počtu přestupků proti občanskému soužití či celkově ze zhoršení bezpečnostní situace ve Smetanových sadech velitel městské policie Vlastimil Pauřík nemá. „I před tím, než se umístil azylový dům na Průmyslovou, jsme dostávali podněty a stížnosti od tamějších firem, že budou narušovat jejich bezpečnost a ze zkušenosti víme, že případy, kdy musela hlídka do Průmyslové vyjíždět, byly ojedinělé. Navíc se to týkalo především stížnosti na opilé bezdomovce, které do azylového domu nikdo nechtěl pustit, k čemuž by však měl sloužit právě nový program nízkoprahového denního centra. Ačkoliv nemůžu vyloučit možnost přestupků, mám za to, že časté konflikty vznikat nebudou," dodal Vlastimil Pauřík.