Bezdomovci se totiž přesunuli do okrajových částí Uherského Hradiště, Starého Města a okolí.

„Jezdím pravidelně k dceři, která bydlí na ulici 28. října, a zdá se mi, že se bezdomovci stále více objevují u tamní rozlehlé nedostavěné budovy. Známá se mi také přiznala, že před několika dny našla spícího bezdomovce i pod schody jejich bytového domu ve Starém Městě,“ poznamenala Marie Horalíková z Uherského Hradiště.

„Přesun“ bezdomovců komentoval i vedoucí azylového domu Sv. Vincence ve Starém Městě Oto Holeček. „My o tomto jevu víme. S lidmi bez střechy nad hlavou komunikujeme prostřednictvím našeho terénního pracovníka. Myslím si však, že se situace ve srovnání s předešlými lety výrazně zlepšila.

Bezdomovci mají o azylové bydlení zájem mnohem více než dříve. Důkazem toho je i fakt, že máme plně obsazený náš azylový dům a kvůli velkému počtu zájemců jsme museli zřídit pořadník,“ podotkl Holeček.

Jak dále uvedl, pro lidi bez domova jsou motivující hlavně možnosti a služby, které regionální azylové domy nabízí. „Něco na tom je. Jste v suchu a teple, a také nemusíte shánět jídlo všude, kde se dá. Akorát v azyláku nesmíte pít a to já si občas, třeba kvůli zimě, trochu dám. To vás tam pak ale nevezmou,“ podělil se o své poznatky ohledně bydlení v azylových domech čtyřiapadesátiletý Dušan Stýskal, který střídavě u známých a na ulici tráví víc než tři roky.
V centru Slovácké metropole už ale bezdomovce prakticky nepotkáte. „Důslednou osvětou a opakovanými výzvami k opuštění obsazovaných veřejných prostor jsme dosáhli toho, že do centra a na jiná frekventovaná místa bezdomovci už nechodí,“ říká zástupce velitele hradišťské městské policie Vlastimil Pauřík.

Lidé se však na jeho muže občas obrací kvůli obtížím s údajnými bezdomovci. „V drtivé většině se ale ukazuje, že tyto problémy působí spíše neukáznění lidé bez práce a různí povaleči, nikoliv bezdomovci,“ upozornil Pauřík.

Důkazem jeho slov je i zásah městských strážníků, ke kterému došlo před několika dny. Tehdy museli z budovy Českých drah „odklízet“ ležícího, alkoholem zmoženého muže. „Za svoje nevhodné nocování dostal pokutu za přestupek proti veřejnému pořádku, a z místa jsme ho vykázali,“ poznamenal Pauřík.

Čtěte také:

názor redaktora Olega Kapinuse Bezdomovci na kraji města