Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bazilika otevřela v noci lidem svou náruč

Velehrad – K Noci kostelů se v pátek připojila bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, která byla s přilehlými budovami a areálem vyhlášena v dubnu před pěti lety kulturní památkou.

25.5.2013
SDÍLEJ:

NOC KOSTELŮ. Velehradskou baziliku navštívilo v pátek večer 523 zájemců o prohlídku historického skvostu Moravy.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Sakrální stavba, jíž byl v roce 1927 udělen titul a výsady menší baziliky, otevřela v průběhu pěti večerních hodin svou kamennou náruč 523 návštěvníkům nejen z poutní obce a Slovácka.

„Velehradský farní úřad se do programu Noc kostelů zapojil poprvé. Jeho cílem bylo přilákat do baziliky nejen věřící, ale také ty, kteří kostely běžně nenavštěvují," uvedl František Ingr, koordinátor kulturních aktivit Velehradského domu Cyrila a Metoděje.

Noci v posvátném prostoru baziliky předcházela hodinová dětská mše svatá, při níž zazněla promluva určená především pro chlapce a děvčata, pro něž je bohoslužba součástí jejich křesťanského života.

Bohatý koktejl zážitků nabídly návštěvníkům prohlídky osmdesát šest metrů dlouhé románsko gotické stavby baziliky, které komentovaly průvodkyně Saša Chytková a Petra Pilková. V prostoru chrámového ticha se mohli lidé posadit do lavic a zaposlouchat se do programu, který nebyl vyloženě náboženský, přesto měl znak duchovna. Dětská schola Cvrčci s kytarou obohatila program nočního pobytu v bazilice o skladby dětem vlastní, zatímco osmičlenná skupina Velblue přiblížila dětem i dospělým křesťanské písně v moderní podobě.

„Nezapomenutelným zážitkem se pro mě stal varhanní koncert velehradského varhaníka Jakuba Macka z Modré, ale také skladby v podání dechového kvarteta," svěřila se Marie Lužová z Velehradu.

Noční prohlídku sakrální stavby mohli návštěvníci ukončit třeba prohlídkou kaple Matky křesťanské jednoty, Královské kaple nebo sakristie. Té vévodila Zlatá růže, kterou udělil velehradské bazilice v roce 1985 papež Jan Pavel II.

„Zlatou růži vlastní ještě šest dalších bazilik světa. Svatý stolec tím ukázal na výjimečný duchovní význam sedmi světových poutních míst," prozradila Petra Číhalová, vedoucí infocentra Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje. Poznamenala, že Zlatou růži, kterou na Velehrad přivezl kardinál Augustin Casaroli, je možno vidět na hlavním oltáři baziliky a na tribuně před ní jen jednou v roce, a to 5. července, v den slavnosti sv. Cyrila a Metoděje.

Nevšednímu zájmu návštěvníků se v sakristii těšil ornát a zlatý pluviál, který měl na sobě při návštěvě Velehradu v roce 1990 papež Jan Pavel II.. Lidé si prohlédli také štoly v liturgických barvách, arcibiskupskou berli, loďky s kadidly, kadidelnice, slavnostní monstrance, knihy, roucha kněží a další liturgické předměty.

„My jsme na Noc kostelů přišli do baziliky mimo jiné také proto, abychom viděli, jak prokoukly po restaurování její štuky, sochy, plastiky a výmalba. Všechno tu září novotou," nechali se slyšet Jaroslava a Jiří Tomáštíkovi z Uherského Hradiště.

Autor: Zdeněk Skalička

25.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Hemza.

Kauza Juřena: Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: Prvňáčci ze ZŠ v Hradčovicích

Kunovice kvůli naganskému expresu rozšíří prostory leteckého muzea

Pomalu se uzavírá osud bývalého vládního leteckého speciálu Tupolev Tu-154M, který dopravil české hokejisty coby vítěze olympijského turnaje z japonského Nagana v roce 1998 zpátky do Prahy.

Za podvodné půjčky může skončit ve vězení pětice lidí

Vyšetřovatel z oddělení hospodářské kriminality v posledních dnech sdělil pěti lidem obvinění z trestného činu podvod formou spolupachatelství. Hlavní aktérkou případu byla čtyřicetiletá žena z Uherskohradišťska, která je navíc obviněna ze zpronevěry.

Sebral auto a pak ho dvakrát naboural

Po zloději aut, který neumí moc dobře řídit, pátrají už déle než měsíc dopravní policisté na Uherskohradišťsku. Pachatel v pátek večer 6. září v ulici Dolní v Ostrožské Nové Vsi ukradl u rodinného domu vozidlo značky Renault Chamade.

V Bílovicích pořizují fotopasti kvůli černým skládkám

Papíry, igelity, ale i staré pračky a nevyužitý nábytek. Už několik týdnů je pravidelnou týdenní náplní práce uklízecích čet v Bílovicích likvidovat černé skládky, které vznikají u kontejnerů tříděného odpadu u místní točny, ale také v samém areálu tamního sběrného dvora.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení