„Zatímco v roce 1999 skončilo při honech na drobnou pernatou zvěř na výřadech 4535 bažantích kohoutů, o rok později jich bylo o pětistovku méně. Pod hranici tří tisíc kusů ulovených bažantů jsme se v okrese dostali v roce 2004. Vloni bylo na výřadech jen 2247 bažantů. V těch mysliveckých sdruženích, kde zaznamenali rapidní úbytek bažantů, se myslivečtí hospodáři rozhodli, že se hony na tuto pernatou zvěř letos konat nebudou. To svědčí o uvědomělosti a serióznosti mysliveckých funkcionářů,“ objasnil Karel Blahušek, předseda OMS ČMMJ.

Některá myslivecká sdružení podle něj vyrovnávají stavy bažantí zvěře v honitbách umělým odchovem. „Protože v našem revíru drobné pernaté zvěře v posledních letech ubylo, rozhodli jsme se podporovat umělý odchov. Vloni v létě jsme nakoupili v Čechách padesát koroptví, které byly po několikaměsíční aklimatizaci v odchovně vypuštěny do revíru. Z bažantnice na Hodonínsku jsme přivezli třicet bažantů obecných, obojkových a královských. Na sklonku roku jsme je vypustili do honitby,“ uvedl Miroslav Mazůrek, hospodář mysliveckého sdružení Háj Velehrad.

Stavy bažantí populace v revíru se podle Mazůrka v těchto dnech rozšíří o dalších padesát pernatých jedinců. Ti vyrostli z malých bažantích kuřátek přivezených v létě z bažantnice v Jarohněvicích, o něž se dennodenně starali členové sdružení Evžen Kunz a Metoděj Obdržálek. „Od námi odchovaných bažantů královských jsme se na jaře dočkali čtyřiceti prachových kuřátek. Žel následkem jednoho ohňostroje, který skupina oslavenců pořádala v blízkosti voliéry, se malí bažantíci odporoučeli na věčnost. A tak nám z těch krásných královských bažantů zůstal jen jeden kohout a čtyři slepice,“ posteskl si Evžen Kunz.