Ten připomenul plavby odvážlivců na primitivních plavidlech napříč oceány. „Opomíjeným hrdinou, který se v polovině dvacátého století vydal napospas vlnám Pacifiku, byl náš krajan Eduard Ingriš,“ připomenul Náplava cestovatele, jehož památce je akce věnována.

„Na palubu může každý, ale jelikož má vor nosnost jen pět set kilo, doporučuju našim příznivcům spíš pozorování ze břehu,“ dodal spisovatel.

Dobrodružné plavbě se sedmičlennou posádkou předcházelo v sobotu večer promítání dokumentárního filmu a doprovodná beseda. V neděli večer zakotvilo plavidlo ve Starém Městě.

Zítra přistane Eduard Ingriš ve Veselí na Moravě a plavbu zakončí ve středu v přístavu ve Skalici. V každém přístavišti promítají organizátoři plavby od půl deváté večer dokumentární film Ingriš! Eduard Ingriš spojený s besedou.

Eduard Ingriš byl český cestovatel, mořeplavec, filmař a hudební skladatel, který po 2. světové válce emigroval do Jižní Ameriky. Seznámil se s Thorem Hayerdahlem a se svým vorem Kantuta dvakrát přeplul Tichý oceán.

Náplava popsal dobrodruhovy cesty v knize Plavby sebevrahů. Vzpomínkovou akci doprovází výstava, která potrvá do konce prázdnin v Centru Zlín.