Podle pověřeného děkana uherskohradišťského pracoviště Vladimíra Mrkvičky se do ní může přihlásit kterýkoliv student či pedagog UTB.

Předpokladem je však sportovní založení. Speciální výcvik, který budou muset zájemci absolvovat, bude totiž fyzicky náročnější.

„Členové záchranářské brigády se naučí poskytovat první pomoc v ohrožení života, reagovat klidně a rozhodně v krizové situaci, slaňovat a zdolávat horolezecké stěny, potápět se a zachraňovat topící se lidi. V praxi získají dovednosti ve schopnosti přežití a naučí se zvládat důsledky požárů, zemětřesení, povodní i dalších přírodních katastrof,“ objasnil Mrkvička.

Upřesnil, že členům speciálního týmu začne cvičení už začátkem října. „Měli by tak být schopni pomáhat už od roku 2010,“ míní pověřený děkan.

Jak doplnil tajemník FLKŘ Stanislav Zelinka, záchranářská brigáda UTB má být jakousi druhořadou jednotkou po profesionálních hasičích, vojácích či policistech.

„Vyjížděla by na vyžádání krizového štábu a pomáhala tam, kde je potřeba,“ vysvětlil.

Nabídku zvažuje například doktorand fakulty aplikované informatiky Radek Vykoupil. „Připadá mi to jako zajímavý nápad. Plánuji si zjistit, v čem přesně to spočívá a možná se přihlásím,“ zapřemýšlel student.

Profesionální hasiče o přípravě nového týmu zatím UTB podle mluvčího Ivo Mitáčka neinformovala.

„Očekáváme však, že proběhnou jednání. Případnou spolupráci je totiž nutné ošetřit smluvně. Vzniku specializovaného týmu se nebráníme. Samozřejmě by ale působil jako pomoc na vyžádání pod našim velením,“ sdělil Mitáček.

Připomněl i další vyškolené skupiny, které již nyní na území Zlínského kraje složkám integrovaného záchranného systému v případě potřeby pomáhají.

„Patří mezi ně úzce specializované organizace Rescue Team Hostýnské vrchy, Český červený kříž nebo Psychosociální intervenční tým. Pokud bude mít záchranářská brigáda UTB širší zaměření, je pravděpodobné, že bude moci nabídnout svou pomoc častěji,“ dodal Mitáček.