Snímek bezrukého Bati se ve čtvrtek v noci objevil na sociálních sítích s celou řadou komentářů.

„To byl zase nějaký chudák který si ničeho neváží. Zmlátit ho jeho vlastníma rukama,“ napsal v diskuzi uživatel označený jako Vit Tomecek. Podobně to vidí přispěvatel Josef Pilát.

„To udělal někdo, kdo sám nic neumí vytvořit,“ poznamenal.

Zcela jinak to ale komentuje diskutující podepsaná jako Ema Hofmanová.

„Já si třeba myslím, že to ani nemusel nikdo udělat schválně. Viděla jsem, že se fotila slečna tak, že si sedla právě na tu inkriminovanou ruku, tak jen to veledílo třeba nevydrželo nápor svých fans,“ přemítá Ema Hofmanová.

Majitelem sochy je společnost Povodí Moravy. Tam se o poškození dozvěděli v pátek 28. června ráno ráno, když jim Baťovu pravou paži přinesli uherskohradišťští strážníci.

„Při instalaci jsme doufali, že k ničemu podobnému nedojde. Sochu jsme umístili u řeky Moravy v blízkosti cyklostezky úmyslně tak, aby připomínala význam a zásluhy J. A. Bati nejen při výstavbě Baťova kanálu, ale i při rozvoji celého regionu,“ řekl Deníku mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ta událost se podle něj musela odehrát během čtvrtečního večera nebo noci, protože sochu zaměstnanci Povodí Moravy prohlíželi ve čtvrtek odpoledne.

Ilustrační foto
Série nehod na silnicích Slovácka pokračovala i v pátek

„Další kroky budeme teprve zvažovat, tedy včetně toho, zda sochu opravíme a přesuneme na bezpečnější místo. O poškozování jiných soch podél Baťova kanálu nemáme žádné informace, věříme ale, že tohle je ojedinělý případ,“ dodal Petr Chmelař s tím, že náklady na pořízení sochy včetně lavičky a instalace vyšly přibližně na 40 tisíc korun.

Případ od pátečního dopoledne šetří policie ČR.

„Zda jde o přestupek nebo trestný čin, to budeme moct stanovit až ve chvíli, kdy bude stanoveno, jaká škoda vznikla,“ sdělila mluvčí policistů v Uherském Hradišti Milena Šabatová.

Vyčíslit náklady na opravu však bude podle Petra Chmelaře možné až po konzultaci s odborníkem, který sochu prohlédne.

Sochu J. A. Bati, sedícího na dřevěné lavičce u řeky Moravy v lokalitě Stará Tenice v Uherském Hradišti, slavnostně odhalili ve čtvrtek 29. listopadu 2018.

Jde už o sedmou dřevěnou skulpturu umístěnou podél Baťova kanálu, na němž zahájili provoz 3. prosince 1938. Zatímco šestice předchozích soch vznikla už v roce 2012 v dílnách řezbářů z okolí Strážnice. Autorem skulptury J. A. Bati je řezbář Tomáš Měsíček původem ze Strážnice.

Otevření lávky Všudybud v Uherském Brodě.
Všezvěd a Všudybud už usnadňují Broďanům cestu z Olšavy k centru města