Do dnešního dne zkontrolovali zhruba 80 osob na bicyklech, přičemž polovina z nich se při jízdě dopustila přestupku jízdy na chodníku.

Zájem veřejnosti o tuto část města vyvolal nejen úraz jedné z cyklistek, která tam za jízdy upadla, ale i poznatky lidí, kteří poukazovali na stále četnější a nebezpečné průjezdy lidí na bicyklech. „Podle mého názoru tam ti cyklisté nemají vůbec co pohledávat. Vždyť tam žádné stezky pro ně nejsou. Bastion je protkán chodníky, chodí tam rodiče s malými dětmi a důchodci. Mezi nimi pak lidé na kolech kličkují, balancují a kolize jsou prakticky na denním pořádku,“ postěžovala si třiadvacetiletá matka dvouletého chlapečka Ludmila Kotlárová, která do bastionu chodí i několikrát týdně. Strážníci jí dávají za pravdu. „Podle zákona by tam cyklisté vůbec neměli jezdit. Průjezd chodníky na kolech je zakázaný. Lidé by měli před chodníky sestoupit z bicyklů a projít touto zónou vedle kola,“ vysvětlil zástupce velitele hradišťských městských strážníků Vlastimil Pauřík.

Lidé, brázdících na dvoustopých strojích bastion si ale svůj prohřešek většinou vůbec neuvědomují. „Proč se tady nesmí jezdit? To vím! Protože je tu dětské hřiště!“ tvrdila většina z dotázaných strážníkům. V době jedné z půlhodinových hlídek strážníků, které se zúčastnil i redaktor Slováckého deníku, se v bastionu objevilo zhruba dvacet cyklistů. Někteří z nich při pohledu na uniformy sesedli z kola ještě před branami odpočinkové zóny. Těm, kterým nedošlo, že průjezdem porušují zákon, se dostalo důrazného ponaučení. „Prozatím je jen napomínáme. Příště už ale sáhneme k pokutám. Za takový přestupek může cyklista na místě dostat pokutu až do dvou tisíc korun,“ upřesnil Pauřík, pro kterého je sice výklad zákona jasný, nicméně v případě bastionu hodlá vykonat další preventivní opatření. „Pokusím se navrhnout lidem, kteří mají tuto část města na starosti, jestli by přece jenom nezvážili umístění cedule s upozorněním pro cyklisty. Osobně se ale domnívám, že ani takové opatření stav v parčíku nijak výrazně nezlepší,“ dodal Pauřík. Nápad opatřit problematickou zónu novou výzvou, nevylučují ani zástupci města. „Umístění informativní cedulky „SESEDNI Z KOLA“ na vstupech do Bastionu se nebráníme. Budeme se tímto zabývat ještě v letošním roce,“ slíbila mluvčí hradišťského městského úřadu Petra Zemčíková.

Čtěte také:

Bastion bude pod dohledem strážníků

Pokutu vymáhali na zraněné ženě v nemocnici