Děsivý zážitek vystřídalo po několika týdnech příjemné překvapení. Do opravy stropu, kde po odpadnutí omítky vznikla „mapa o velikosti dva krát dva metry, se okamžitě pustili řemeslníci.

„Velice mě těší vstřícnost a rychlost, se kterou přistoupil obecní úřad k opravě. Těším se na brzký návrat do svého opraveného bytu,“ dodala Mahdalová.

Vedení obce přiznává, že závady na tři roky starém domě s chráněnými byty pro ně znamenají nepříjemné komplikace. Kromě padajících omítek objekt sužuje vlhkost. Radní se nyní obávají potíží s reklamacemi. Původní majitel firmy, která dům stavěla, totiž firmu prodal, a nový majitel prý začíná v podstatě od začátku.

„Jsme v polovině záruční doby a v současné době řešíme, kdo opravy provede. Náš právník nastínil, že je možné, že jedinou cestou bude naše vlastní investice,“ dodal starosta Bánova Zbyněk Král. Vlhkost se v největší míře objevila ve sklepních prostorách, na vnitřním i vnějším zdivu.

„Patrně je tam špatně provedená izolace. V současné době netuším, jak velké opravy budou potřeba ani kolik peněz budou stát. Písemně jsme oslovili dodavatelskou firmu o vyjádření, a po složitém hledání nového vedení firmy nám majitel sdělil, že své požadavky máme poslat písemně,“ dodal starosta.

Pátrání po zodpovědných

Původní majitel uherskobrodské stavební firmy Karel Hanáček, která objekt stavěla, tvrdí, že už se ho problém netýká. „Mám již svoje roky a potřebuji si odpočinout, proto jsem firmu prodal i se všemi závazky. Společnost ode mě koupila firma KC Stav Trading,“ konstatoval na adresu bánovské reklamace Karel Hanáček.

Při pátrání po společnosti KC Stav Trading se redaktor dovolal opět na brodskou firmu, jejíž pracovníci uváděli její název jako Stavební firma. „Prozatím se nám z Bánova nikdo ohledně reklamace neozval. Pokud se tak stane, budeme tu záležitost řešit,“ podotkl jednatel Stavební firmy Uherský Brod Radoslav Machala.

Obec se do pustila do opravy

Zástupci Bánova ale nechtějí nic ponechat náhodě a některé práce na opravách už nechali provést v těchto dnech.

„Budova je v polovině záruční doby, ale nechceme čekat na dořešení problémů s firmou pana Hanáčka. Poškozený strop bytu jsme proto opravili na obecní náklady. Doufám, že se dočkáme chvíle, kdy nám pan Hanáček vrátí prostředky, které jsme za opravu museli za něho zaplatit,“ podotkl starosta Zbyněk Král.

V bánovském domě s chráněnými byty se nachází dvacet bytových jednotek, které obývá 21 osob. Stavební náklady se vyšplhaly na 31 milionů korun. Byty slouží především pro uživatele sociálních služeb. Většinu obyvatel objektu tak tvoří senioři.