Než je však BandR získal, musel absolvovat nejen dvojici výběrových řízení, ale také mnohaměsíční vyjednávání o podobě nájemní smlouvy.

Smlouva na provozování klubu je pětiletá

„Vyvstávaly názorové rozdíly na vlastní činnost klubu, které se musely postupně odbourávat. Jestli to trvalo dlouho, či ne, je složité posuzovat. Příprava smlouvy byla důsledná se snahou postihnout veškeré případné skutečnosti, které v průběhu nájmu mohou nastat, a hledaly se způsoby, jak dojít k oboustranné dohodě jejich řešení,“ řekl Roman Václavík z BandRu. Ten poznamenal také to, že se dostali několikrát k bodu, kdy zvažovali, zda pokračovat v úsilí o pronájem klubu, nebo ne.

„Smlouva je pětiletá a podepsali jsme ji 29. února. Platit začala 1. března s tím, že BandR má dva měsíce na instalaci chybějícího vybavení. První týden v květnu by měl být provoz zahájen,“ informoval brodský místostarosta Petr Vrána. Bar Střelený kačer se podle něj stěhovat nebude, protože se má starat o provoz restaurační činnosti v klubu.

„Jsem rád, že už to konečně začne fungovat, jak má. Dům kultury chce s Klubem alternativní kultury spolupracovat. Týká se to i dramaturgické roviny, aby například nedocházelo k různému stylovému a programovému křížení koncertů,“ sdělil ředitel místního Domu kultury Jaroslav Mikulík.

Spokojenost s posunem věcí neskrýval ani Kopec, lídr místní crossowerové kapely Chaos In Head. „Ty průtahy nebudu komentovat, ale jinak jsem rád, že to dostali do rukou lidé, kteří k tomu mají vztah, rozumí tomu a budou v Klubu alternativní kultury provozovat smysluplný program,“ nechal se slyšet Kopec.

Představí se tam i Laco Deczi

A na jaký program se tedy příznivci převážně hudebních alternativních směrů mohou těšit? „Premiérovou akci zatím stanovenu nemáme, momentálně nás zaměstnává vybavování klubu zvukovou a světelnou aparaturou. Připravujeme také dramaturgický plán klubu, který by měl být znám vždy minimálně jeden a půl měsíce dopředu,“ sdělil Borek Kunc z BandRu a dodal, že samotné zahájení koncertů chystají na květen.

„V databázi možných akcí toho máme hodně. Musíme to ale doladit po organizační stránce. Před uzavřením jsou například vystoupení Laca Decziho v červnu nebo Cedric Burnside Projectu (USA) v srpnu,“ uvedl namátkou Borek Kunc.

Tři otázky pro dvojici představitelů BandRu

Takže smlouvu s městem Uherský Brod podepsal BandR na pět let, platit začala 1. března a dva měsíce máte na instalaci zařízení. Čím vším musíte klub do začátku května vybavit?

Rockový klub bude předán do užívání v podstatě bez jakéhokoliv vybavení. Znamená to tedy, že ho je potřeba vybavit prakticky vším, zvukovou a světelnou technikou včetně rozvodu reprodukované hudby a audiovizuální techniky, stolovým vybavením, barovou technikou a také vybavením šaten pro účinkující v prvním podlaží nad pódiem.

To vybavení tedy zaplatí BandR, nebo město?

Vybavení bude zajišťovat BandR ve spolupráci se společností Dobrú chuť CZ, s. r. o., (provozuje bar Střelený Kačer, který se tudíž z Klubu alternativní kultury nebude stěhovat pozn. red.), s níž jsme uzavřeli dohodu za účelem provozování hostinské a restaurační služby. Část tohoto vybavení, zvuková a světelná technika, plus část barové techniky, bude město splácet po dobu trvání nájmu. Jedná se o vybavení, které bude natrvalo instalováno v prostorách klubu a přejde tak do majetku města.

Jak jste se nakonec dohodli a v čem byl největší zádrhel toho, že jste smlouvu takovou dobu nebyli ochotni podepsat?

Zádrhelů bylo více, největší zdržení však asi způsobilo to, že veškerá příprava smlouvy po prvním vyhraném výběrovém řízení byla ukončena z důvodu zrušení tohoto výběrového řízení. Následovalo vypsání druhého výběrového řízení, které jsme opět vyhráli, a znovu pokračování v přípravách nájemní smlouvy. To si ovšem vyžádalo poměrně dlouhý čas samo o sobě, který byl nenávratně ztracen takový čas nelze dohnat. Při přípravě samotné smlouvy pak postupně vyvstávaly názorové rozdíly na vlastní činnost klubu, které se musely postupně odbourávat. Jestli to trvalo dlouho, či ne, je složité posoudit, neboť příprava smlouvy byla důsledná se snahou postihnout veškeré případné skutečnosti, které v průběhu nájmu mohou nastat, a hledaly se způsoby, jak dojít pochopitelně k oboustranné dohodě jejich řešení. Je pravda, že jsme se v této době dostali několikrát i k bodu, kdy jsme zvažovali stáhnutí svého zájmu o nájmu klubu.

Vizitka občanského sdružení BandR

Občanské sdružení BandR vzniklo v únoru 2009. Založili ho fandové bluesového (a nejen toho) žánru z Uherského Brodu Borek Kunc a Roman Václavík. Cílem sdružení BandR je podpořit, rozvíjet a zkvalitnit kulturní život hlavně ve slováckém regionu a také i v ostatních regionech České republiky.

„Máme v úmyslu podporovat autentické hodnoty, nezávislé na komerčním prostředí současné převážně tržně orientované kulturní scény, a tak k ní poskytnout rozumnou alternativu. Společným jmenovatelem našich snah by měla být hudba, zahrnující oblasti rock, blues, jazz s tím, že programová skladba by byla obohacovaná o žánrově příbuzné prezentace i jiných odvětví umění (literatura, divadla, fotografie, videa atd.).“ www.bandr.cz