„Jednou z novinek byl křest největšího horkovzdušného balonu ve střední Evropě, imatrikulační značky OK-2207, prozatím bez jména. Balon o objemu 14 200 kubických metrů a o vzletové hmotnosti 4,5 tuny je výrobkem společnosti Kubicek Faktory. Proutěný koš je pro 27 lidí,“ představil mluvčí akce Slávek Ruta vzdušný koráb, který byl do Břestku přivezen.

„Hmotnost balonu o průměru 30,3 metru a výšce33,5 metru je 375 kilogramů. K výrobě balonu bylo třeba 2400 metrů látky,“ dodal šéf BalonCentra Libor Staňa.

Jedinečností fiesty byly tři speciální balony, a to Klaun jménem Bruno ze Slovenska, Ježek alias Pete z České republiky a Tygr jménem Hugo z Rakouska.

Ačkoliv třídenní program balonové fiesty začal čtvrtečním startem z BalonCentra v Břestku, zmíněné horkovzdušné balony speciálních tvarů se po hromadném startu spolu s dalšími dvanácti balony s lidskými osádkami vznesly v pátek večer k nebi a pluly po obloze.

Recesistický peloton Giro de Pivko, aneb na kole proti konzumu a totalitě.
VIDEO: Recesistický peloton Giro de Pivko vyrazil na okruh Slováckem

Počasí zhatilo slavnostní plány

Vrcholem festivalu měla být sobota. Nepřízeň počasí, déšť a vítr, zhatila ranní hromadný start balonů, večer pak nejen naplánovaný start balonové flotily, ale také představení největšího horkovzdušného balonu ve střední Evropě. Tomu, sbaleného na valníku auta, požehnal buchlovických a zlechovský farář Rudolf Chmelař.

„Cítil jsem povinnost a potřebu, aby tak velkému dílu, jakým je největší horkovzdušný balon ve střední Evropě, bylo požehnáno. Dosud jsem coby farář žádnému dopravnímu prostředku nežehnal, takže to pro mě byla výjimečná premiéra,“ řekl farář Rudolf Chmelař po požehnání největšímu balonu ve střední Evropě, kterého byl přítomen hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, starosta Břestku Jindřich Krušina, šéf BalonCentra Libor Staňa a zpěvák Vašo Patejdl.

Balonu popřál duchovní dlouhé lety a dlouhou trvanlivost. Ale také aby šťastně létal a dělal lidem radost.

„Těší mě, že k oslavě 880 let od založení obce se díky místnímu BalonCentru podařila uskutečnit balonová fiesta. Zmíněné jubilem jsme měli slavit loni v listopadu, ale znemožnila jej covidová pandemie. Slavnost se tedy uskutečnila až letos v květnu,“ řekl první muž Břestku Jindřich Krušina.

„V rámci této akce jsem zde přezkoušel dva mladé rodáky z Břestku, Terezu Staňovou a Erika Juračku, kteří ukončili balonový výcvik. Musím říci, že jsou oba velmi šikovní a pilotní zkoušku absolvovali na výbornou,“ prozradil zkušební examinátor Petr Stibor.S

oučástí doprovodného programu byl koncert skupiny Street69, Vaša Patejdla a noční rozsvěcování vzdušných plavidel, takzvané žárovky.

Akci připravila společnost Balony.eu, záštitu nad ní měl starosta Břestku Jindřich Krušina a zúčastnil se jí i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.