„Několikrát už jsem nad tím přemýšlel, jestli to není konopí, ale domníval jsem se, že ta podoba s listy používané pro výrobu marihuany musí být náhodná. Říkal jsem si, že by se něco takového ve škole nemohlo objevit,“ poznamenal při pohledu na rostliny Jiří Kostelníček.

Rostliny konopí slouží žákům tamní Ekoškoly jako „učební pomůcka“. „Jedná se o technické konopí, které nemá prakticky žádné omamné účinky. Průmyslově se v minulosti využívalo například při výrobě textilií. Olej z rostliny se také využíval při výrobě benzínu. Rostlina se tak zpracovávala kompletní, od listů po kořeny,“ vysvětlil ředitel Základní školy Babice Pavel Hubáček. Ten zároveň potvrdil, že v nedávné minulosti zaznamenali pracovníci školy několik pokusů teenagerů o přelezení plotu a před lety jim někdo úrodu konopí doslova „očesal“.

Školáci v Babicích konopí rozmělňují a sledují jednotlivá vlákna, která zpracováním rostliny vznikají. Zároveň se seznamují s energetickými a dalšími vlastnostmi této všestranně zpracovatelné rostliny. „Vlastnosti konopí vyzdvihují vědci stále víc a nazývají ji rostlinou budoucnosti. Proto o ní i učíme. Není vyloučeno, že se produkty technického konopí v budoucnu mohou stát klíčovým produktem pro zaměstnání našich školáků,“ podotkla učitelka přírodopisu babické školy Danuše Kloudová.

Policejní mluvčí Aleš Mergental nepamatuje žádný případ, kdy by lidé oznámili nález konopí, ze kterého se nakonec „vyklubal“ technický druh. „Takové případy se neobjevují. Jisté ale je, že pokud někdo chce technické konopí pěstovat, musí na to mít povolení,“ upozornil Mergental.

Rozdíl mezi technickým a „pravým“ konopím vysvětlil Vladimír Kaška z uherskohradišťského centra pro drogově závislé Charáč. „Rozdíl tkví v rozdílném množství omamné látky Tetrahydrokanabinolu (THC) v obou druzích rostlin. Technické konopí má tak nízký obsah této látky a případnému uživateli by nepřineslo prakticky žádný efekt,“ vysvětlil Kaška.