Další bezdomovce už by ubytovny na Slovácku musely odmítat
V Hradišti fungují dvě zařízení pro lidi bez domova. Nyní je obývá asi padesát osob. Azylový dům svatého Vincence ve Starém Městě navštěvuje, podle slov vedoucího Oto Holečka, třicet obyvatel.
„Zájem o bydlení je v těchto měsících vysoký. Jedním z důvodů jsou i nízké venkovní teploty. Kapacita našeho zařízení je sice plně využita, snažíme se ale vyhovět i jednotlivcům žádajícím o přespání,“ poznamenal Holeček. Větší počet žadatelů by ale vedoucí musel odmítnout. „V krajním případě obvolávám další podobná zařízení ve městě, a pokud ani tam není místo, posíláme žadatele do azylového domu v Otrokovicích a v dalších obcích,“ vysvětlil vedoucí staroměstského azylového domu.
Podobná situace panuje i v Sociální poradně s azylovým bydlením na Průmyslové ulici v Uherském Hradišti.
„Bydlí u nás dvacet lidí, někteří si ale našli nové bydlení a stěhují se. S volnými kapacitami ale nemůžeme počítat. Místa poskytneme lidem ze zrušené městské ubytovny v Růžové ulici. Ta sloužila především osobám propuštěným z výkonu trestu,“ vysvětlil tamní vedoucí Zdeněk Vávra.
Přeplněné azylové domy však nejsou „omluvenkou“ pro pokusy bezdomovců přečkat chladné dny v teple veřejných budov. „Ve městě se pohybuje asi deset bezdomovců, kteří se rádi uchylují do objektů nádraží a supermarketů. Svátky a příchod nového roku ale nejsou důvodem pro mírnější postup vůči nim. Na těchto místech nemají co dělat a strážníci je budou nekompromisně vyhánět,“ vzkázal velitel Městské policie v Uherském Hradišti Jaroslav Ježo.
Některým bezdomovcům se ale do azylových domů nechce. „Určitě se za ubytování platí. A mně denní řád nevyhovuje. Raději bydlím, kde se dá. Ideální jsou opuštěné staré baráky,“ prohlásil hradišťský bezdomovec, který si říká Jirka.