Vozy mají mnohdy STK platnou, navíc se díky covidu její lhůta dvakrát prodlužovala. Kamenem úrazu jsou vraky stojící na soukromých pozemcích.

Zdevastovaná dodávka hyzdí už léta plochu u hlavního tahu na konci Jablůnky u Vsetína.

„Nechápu alibismus, nečinnost a lhostejnost obecního úřadu. Vždyť je to vizitka jeho i celé obce. Navíc hrozí znečištění životního prostředí ropnými produkty a jedovatými kapalinami z brzd. Nehledě na nebezpečí v podobě ostrých hran a trčících plechů,“ zlobil se Jablůnčan Radek Potočný.

SOUKROMÝ POZEMEK

Podle místostarosty Jablůnky Zdeňka Mrliny je potíž v tom, že se jedná o soukromý majetek na soukromém pozemku.

„Na policii nám řekli, že pokud na to sáhneme a majitel nás udá, vše obec zaplatí. Kdyby auto stálo na obecním pozemku, nebyl by problém,“ sdělil Deníku.

V Jablůnce se jedná o první případ autovraku, který řeší.

Oprava silnice I/57 ze Vsetína do Ústí.
Naštvaní řidiči „tvrdli“ desítky minut v koloně. Naposledy, slibují silničáři

„Na úřad dorazily dva telefonické dotazy, proč dodávku nezlikvidujeme. Uznávám, že hyzdí krajinu a je nebezpečná ostrými hranami. Provozní kapaliny podle mého už auto nemá dlouho. Olej i naftu někdo dávno vyčerpal,“ zmínil místostarosta.

Aktuálně už podle něj likvidaci nic nebrání.

„Spojil jsem se s majitelem auta. Jsme domluvení, že mi pošle plnou moc, na základě které vrak zlikvidujeme. Dříve tvrdil, že to má jako reklamu. Věřím, že během dubna bude pryč,“ odhadl Mrlina.

AUTOVRAKEM JE MÁLOKTERÉ VOZIDLO

Ve městech jsou vraky často skloňovaným tématem. Většinou se jedná spíše o „odstavená auta“. Zákonnou definici „autovraku“ splňuje velmi málo vozidel. Likvidace přijde na tisíc korun, ale může se vyšplhat i výš.

Uherské Hradiště se loni potýkalo s dvaapadesáti odstavenými vozidly.

„Z toho se podařilo vyřešit čtyřicet sedm. Letos jsme zatím vyřešili pět z devíti vozidel. Dle novelizace zákona jsme letos uskutečnili čtyři odtahy,“ informoval mluvčí města Jan Pášma.

V krajském městě Zlíně odstranili od roku 2018 třiadvacet autovraků. V roce 2018 to bylo devět, o rok později osm a vloni šest. Většinou vyřešili odtah majitelé na základě správního řízení. Sedm vozidel odvezla a ekologicky zlikvidovala specializovaná firma.

Podle mluvčího Magistrátu města Zlína novelizace rozvázala městům ruce v řešení všech odstavených vozidel.

„Původně novela řešila autovraky, teď i dlouhodobě odstavená auta na komunikacích v majetku měst. Dle tohoto zákona se majitel takového vozidla dopouští přestupku. Pokutu vymáhá po majitelích silniční správní úřad,“ uvedl Tomáš Melzer.

V případě, že majitel auto neodstraní, nebo nedojde k obnovení platnosti STK, auto se odtáhne a uskladní na náklady města, které pak město vymáhá (i s přestupkem) po vlastníku.

„Pokud si majitel auto nevyzvedne, zákon ukládá, že taková vozidla budou dále prodána ve veřejné dražbě,“ doplnil Melzer.

ZASÁHLA EPIDEMIE

S novelizací zákona mají zkušenosti také ve Valašském Meziříčí.

„Je jednodušší prokázat, že automobil je vrak. Nicméně po odtažení běží následné zákonné lhůty. Vloni jsme podali žádost o asistované odemčení za účelem zjištění VIN na Odbor dopravně správních agend ke dvěma autům. Stále jsou v řešení z důvodu epidemické situace,“ vysvětlil mluvčí radnice Jakub Mikuš.

Likvidace odstaveného vozidla potažmo autovraku znamená pro úřady administrativní zátěž. Úkony před samotným odtažením jsou podle mluvčí vsetínské radnice časově náročné.

„Pokud vlastník nereaguje na výzvy městské policie, nechají správci komunikací na auto, které vyhodnotí jako vrak, zpracovat znalecký posudek. Abychom předcházeli žalobám, že město nechalo zlikvidovat vozidlo, které jím nebylo,“ řekla Jana Raszková.

Lávka u Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je v havarijním stavu, radnice chystá její celkovou opravu.
Havarijní lávku přes Bečvu u rožnovského skanzenu čeká oprava

Návrh na odstranění vraku se následně předá Dopravnímu úřadu, který uloží majiteli odstranit auto v určitém termínu. Pokud se tak nestane, zajistí správci komunikace odtah, následnou likvidaci, výmaz z evidence a majiteli zašlou informaci o vyřazení.

Dále podají podnět k zahájení přestupkového řízení, protože majitel vozidla nerespektoval nařízení rozhodnutí Dopravního úřadu.

„Dopravní úřad vydá příkaz či rozhodnutí v souladu se zákonem a udělí pokutu majiteli vozidla. Nedojde-li k zaplacení, vymáhá ji finanční odbor. Všechny tyto kroky jsou v řádu několika měsíců, je třeba hlídat a dodržovat lhůty při správním řízení,“ uzavřela mluvčí.