„Zákon povoloval výjimku téměř dva roky. Když řidič vezl na zadních sedadlech větší počet dětí, které vážily méně než šestatřicet kilogramů a měřily do sto padesáti centimetrů, nemusely mít svou vlastní autosedačku, ani být připoutány bezpečnostními pásy. Od letošního května musí být každé dítě umístěno v autosedačce,“ potvrdil Ladislav Wachtl z odboru dopravy prostějovského městského úřadu.

Připoutány v autosedačce budou muset být i děti převážené v mikrobusech, které mají kapacitu do devíti míst včetně řidiče.

„Tento zákon platí už od 1. července roku 2006. Stát však povolil výjimky, aby se lidé mohli novým pravidlům postupně přizpůsobit,“ vysvětlil Wachtl.
Prostějovští policisté budou dodržování předpisů týkajících se přepravy dětí na silnicích v regionu kontrolovat. „Pokud řidič neusadí děti do autosedaček, bude to posuzováno jako přestupek. Na místě mu policisté mohou udělit blokovou pokutu až do dvou tisíc korun. Zároveň přijde také o dva body,“ varovala prostějovská policejní mluvčí Alena Nedělníková.

Autobusových přepravců se končící výjimka pro přepravu dětí nijak zvlášť nedotkne. „Pokud jsou sedadla autobusu vybavena zádržným systémem neboli pásy, je dopravce povinen tyto děti a jejich zákonné zástupce upozornit na to, že je musí použít,“ doplnil Wachtl.