Cílem instalování automatů je omezit prodej plastových láhví s vodou.

Nápad vzbudil rozpaky. Aby si lidé mohli načepovat v automatu zdarma půl litru vody do vlastní láhve, musí mít totiž staženou mobilní aplikaci. Bez ní za vodu zaplatí platební kartou šest korun.

Večerní prohlídky na zámku v Liptále; 20. a 21. října 2023
Léta zavřený zámek v Liptále oživují místní nadšenci. Lákají na noční prohlídky

Michal BergMichal BergZdroj: se svolením Michal BergJedním z prvních kritiků projektu byl Michal Berg, zastupitel Vsetína. V Petici za pítka bez aplikace, jejímž je autorem, žádá mimo jiné přehodnocení celého záměru a možnost natočit si vodu zdarma bez použití chytrého telefonu.

Petici podepsalo přes tisíc lidí a mnoho dalších vyjádřilo zejména na sociálních sítích podobný názor.

„Je to prostě celé hloupý nápad. Možná s dobrým úmyslem, ale úplně špatným provedením,“ říká Michal Berg, spolupředseda Zelených.

Vytváření bariéry mezi lidmi

Podle něj jde o směr, kterým by se veřejný prostor neměl ubírat.

"Je mnoho skupin lidí, kteří tuto službu nebudou moci využít - senioři, menší děti, cizinci, lidi bez chytrého telefonu nebo třeba ti, kterým se telefon vybil či jim zrovna došla data,“ myslí si Berg.

Řidičům ve Vsetíně se konečně uleví. V Rokytnici mohou od středy 15. listopadu 2023 jezdit obousměrně; 13. listopadu 2023
Řidičům ve Vsetíně se uleví. Rokytnicí budou od středy moci projíždět obousměrně

"Senioři už mobily většinou mají a používají, ale podmínka stažení aplikace, aby si načepovali do láhve vodu, pro ně může představovat opravdový problém," reagoval předseda Krajské rady seniorů Zlínského kraje Libor Pilka.

Jde to i jinak

Michal Berg zdůrazňuje, ze všude ve vyspělém světě je možné si nabrat vodu bez aplikace.

„V Nizozemí mají například automaty, které vypadají v podstatě stejně jako ty, které instaluje Správa železnic. Jen tam je namísto čtečky mobilu prostě tlačítko, takže si každý může napustit určitě množství vody do vlastní lahve. Já nejsem žádný nepřítel digitalizace, například mobilní aplikace Českých drah je vynikající a má mnoho přínosných funkcí. Ale aplikace na vodu je přesně opačný příklad, tudy by digitalizace jít neměla,“ míní zastupitel Vsetína Michal Berg.

Petici předal v minulém týdnu představitelům Správy železnic.

„Snad zkušenosti z provozu, stejně jako fakt, že se proti automatům ozvala třeba i Rada seniorů, je přimějí tento záměr přehodnotit,“ doufá Berg.

Kde se budou automaty na pitnou vodu instalovat?

Zatím se projekt týká velkých vlakových stanic v Čechách a v Břeclavi. Ve druhé fázi projektu pak budou instalované ve vybraných klíčových lokalitách na Moravě.

„Správa železnic zvažuje umístění automatu do Valašského Meziříčí už v rámci této první etapy. Definitivní rozhodnutí však ještě nepadlo. Ve hře je třeba ještě Staré Město u Uherského Hradiště nebo Hulín,“ informoval Deník Jan Nevola, tiskový mluvčí SŽ.

Automaty na vodu i ve Vsetíně

Ve Vsetíně by mohlo k instalaci dojít po dokončení celé stavby, naopak ve Zlíně se do doby rekonstrukce nádraží o umístění automatu neuvažuje. Stávající pítka jsou podle SŽ nehygienická.

Vítězem soutěže na zajištění automatů na pitnou vodu je společnost Bezpetek, která přišla s projektem Lokni.

Vánoce ve Velkých Karlovicích
Vánoce na horách v Beskydech? Pro turisty stále oblíbenější možnost

Podle smlouvy v registru má společnost platit Správě železnic 1500 korun za měsíc a každý automat. Vodu a elektřinu bude platit Správa železnic. Pítka mají pomoci snížit objem plastového odpadu na železnici.

K bezplatnému napuštění je nutné mít v telefonu nainstalovanou aplikaci Lokni, maximální denní množství jsou tři litry.

„Cílem je nabídnout cestujícím alternativu k balené vodě a poskytnout jim osvěžení na cestách,“ uvedl na síti X ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.