Před několika dny uvedl do provozu přístroj na čepování mléka majitel soukromé farmy ve Vlčnově Petr Šobáň. „Nejdříve jsme uvažovali o možnosti prodeje mléka ze dvora, ale protože lidi nenaučíte, aby chodili v určitou hodinu pro nějakou potravinu, tak jsme přišli s automatem na mléko,“ vysvětlil Šobáň.

Hlavním důvodem, proč si zemědělci pořizují podobné automaty, je nízká výkupní cena mléka. „Ceny mléka se pohybují na velmi nízké úrovni, to znamená, že jeho produkce je ztrátová. Z našeho automatu máme za litr mléka čtrnáct korun,“ popsal Šobáň. Průměrná výkupní cena mléka od mlékáren se přitom pohybuje pouze kolem šesti korun za litr.

Jedním z průkopníků prodeje mléka skrze automaty nejen na Uherskohradišťsku, ale v celé republice, je Jaroslav Koukal z Osvětiman. Vlastní automat si pořídil už před osmi lety.

„Zájem lidí stále stoupá. Litr čerstvého mléka tady koupí za šestnáct korun, občas prodávám i tvaroh. Z automatu zájemci denně vyčepují padesát až šedesát litrů. Nejvíce o víkendech, kdy do Osvětiman jezdí turisté. Často sem míří i lidé z okolních obcí,“ potvrdill chovatel Koukal. Původně uvažoval o zavedení automatů také v Uherském Hradišti nebo Zlíně, momentálně na to však nemá možnosti.

Stejný způsob obsluhy zákazníků zvolili také ve školním hospodářství Střední zemědělské školy ve Starém Městě. „Prodáváme už několik let, napřed jsme měli na vrátnici automat s obsluhou, nyní se už zhruba druhým rokem může obsloužit každý sám. Musí si ale přinést vlastní nádobu a drobné mince,“ uvedla zaměstnankyně hospodářství Olga Habartíková. O mléko je tady velký zájem, denně ho prodají kolem sedmdesáti litrů, což při ceně čtrnáct korun za litr tvoří denní obrat zhruba tisíc korun.

Petr Knepr