Jinak lidem nezbývá než dojít na horní zastávku, kde staví dálkové spoje, která je vzdálená od některých domů v obci až dva kilometry. Změny se týkají linky, která míří ve všední dny po třetí hodině odpoledne ze Zlína přes Uherské Hradiště do Brna. Zatímco před 12. prosincem, kdy začaly platit nové jízdní řády, autobus vysazoval cestující přímo ve Starých Hutích, nyní obec míjí.

„Zmíněná linka byla dlouhodobě jediným fungujícím spojením s obcí Buchlovice, která pro naši obec zajišťuje řadu nezbytných služeb, jako je lékař, stavební úřad či matrika. Za současného stavu jede z Buchlovic-náměstí jediný spoj do obce Staré Hutě v pracovní dny v 5.15, což není spoj vhodný na cestu od lékaře ani ze zaměstnání,“ uvedl v dopise krajskému úřadu starosta obce Radim Pikner.

Zároveň poukázal na to, že přes veškeré proklamace se úroveň dopravní obslužnosti vísky neustále zhoršuje. „Ačkoli platíme příspěvek na dopravní obslužnost ve stejné výši jako jiní obyvatelé Zlínského kraje, nedá se frekvence spojů srovnat s jinými, stejně velkými obcemi kraje. Přímo z obce jede směrem na okresní a krajské město jeden spoj ráno v 6.20 a zpět už žádný,“ upozornil dále Pikner.

Podle něj i místostarostky Anny Marčákové tak mají obyvatelé jedinou možnost, jak se dostat autobusem do Uherského Hradiště či Buchlovic nebo zpět. Musí využít zastávku Staré Hutě-Horní zastávka, která je vzdálená od některých domů v obci více než dva kilometry. „Pokud byste po starších občanech chtěli, aby chodili v Buchlovicích na zastávku Rozcestí a ve Starých Hutích na zastávku Horní zastávka, nachodí delší trasu, než ujedou autobusem,“ míní Pikner.

Spoj provozuje společnost ČSAD Vsetín. „Omezovali jsme linky, u nichž byla tržba menší než tři koruny. V některých zastávkách spoje už nestaví buď proto, že na nich nikdo nenastupoval, nebo aby se zrychlil spoj, a byl tak pro cestující atraktivnější,“ vysvětlil výkonný ředitel ČSAD Vsetín Josef Růčka.Situací se po výzvě starosty zabývá krajský úřad. „Zlínský kraj objednává v jízdních řádech 2010/2011 stejný rozsah dopravní obslužnosti v linkové dopravě jako v předchozím roce. O požadavku obce víme a jednáme,“ sdělila Helena Mráčková z tiskového odboru krajského úřadu.