Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Audit Deníku: Podpořila vláda regionální potraviny?

Udělala vláda dost pro podporu výroby a prodeje domácích potravin? Zlínsko říká „NE". Podle 21,9 % panelistů z celé ČR udělala vláda dostatečná opatření pro podporu výroby a prodeje domácích potravin. V našem kraji s tím však nesouhlasí 85 % dotázaných.

20.4.2017 AKTUALIZOVÁNO 20.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: VLP

Velký seriál Deníku pokračuje dalším ožehavým tématem - podporou vlády výrobcům a prodejcům domácích potravin.

„Ze strany státu není dostatečná podpora," říká například ředitelka Agrární komory Zlín Jana Brázdilová.

Milan Kladníček, ředitel Městské policie Zlín, hodnotí snahu vlády kladně: „Pomohl zákon o významné tržní síle. České výrobky je třeba dále více propagovat a podporovat české zemědělství."

Bioprodukty se lépe prodávají v malých obchodech

Zlínsko – Některé supermarkety se snaží vyvolat dojem, že se zaměřují na domácí, čerstvé, poctivé potraviny. Mnohé obchody mají regály vyhrazené pro bio produkty nebo pro produkty z místních farem. Farmáři jsou ale obvykle z chování supermarketů zoufalí.

Stává se, že pokud chtějí nabízet své zboží v supermarketech, musejí jít s cenou dokonce pod výrobní náklady. Jogurt, který vyprodukují za deset korun, pak obchodníci prodávají třeba za devět. Navíc musejí podepsat s obchodními řetězci smlouvy s razantními sankcemi při nedodržení podmínek. To může být pro malé farmáře likvidační.

„Líbilo by se nám vidět naše výrobky v regálech velkých obchodů, ale bližší jsou nám malé prodejny, které nás nenutí srážet cenu," vysvětlil Stanislav Šindler z Ekofarmy Javorník.

„Je dobré, když nás prodavači znají, vědí, co nabízíme a pro své zákazníky mají výrobky s příběhem," popsal. Ekofarma Javorník nabízí bio maso, mléčné jogurty i pečivo ve své vlastní prodejně a rozváží potraviny do celé republiky.

„Kdo nakupuje v místním obchůdku ví, co nakupuje. Může se k nám i přijet podívat, jak vyrábíme povidla," doporučil David Ryšavý z firmy Eko sady Komňa. Na rozdíl od povidel, které jsou zabalené, je problém s cukrářskými výrobky.

„Peču zdravé pochoutky a ráda bych je prodávala v obchodech, ale musely by být zabalené, označené výživovými hodnotami, alergeny a mít hygienické osvědčení. To je pro mne příliš komplikované," uvedla Michaela Tokarčíková ze Slavičína.

Podpora domácích potravin vázne, míní osobnosti z Kroměřížska

Kroměřížsko – Udělal toho stávající český kabinet dost pro podporu výroby a prodeje domácích potravin? Pokud jde o osobnosti z Kroměřížska oslovené Deníkem do pravidelné rubriky Panel Deníku, tentokrát se většina z nich shodne, že odpověď zní NE.

Třeba podle ředitelky Knihovny Kroměřížska Šárky Kašpárkové se to nejlépe pozná v obchodech.

„Já nakupuji základní potraviny domácí výroby, dávám přednost místním výrobcům. Ale kupte si například české ryby. To už je problém, čerstvé nejsou a zmražené jsou plné vody. A hlavně, české potraviny také nezvýhodňují jejich ceny," říká.

Takříkajíc přímo z první ruky může podporu regionálních zemědělců hodnotit Jan Hašek, který je šéfem kroměřížské Agrární komory a zároveň také vede Agrodružstvo v Postoupkách. A příliš lichotivé vyjádření pro současný český kabinet bohužel nemá.

„Jsme dovozový stát na základní potraviny. Například každé druhé prase, které sníme, pochází z dovozu," upozorňuje.

Podle ředitele kroměřížského Arcibiskupského gymnázia Jana Košárka je problémem také složitá legislativa a přehnané hygienické požadavky na české, potažmo moravské výrobce potravin.

Šéf Muzea Kroměřížska Jiří Stránský zase upozorňuje na to, že domácí výrobci těžko mohou být konkurence schopní, pokud vyrábějí ziskově jen za podpory dotací.

„A také dokud budou lidé kupovat podle ceny a ne podle kvality," dodává.

Předchozí kroměřížská starostka Daniela Hebnarová, která nyní působí jako ředitelka tamního Domu kultury, také soudí, že podpora vlády tuzemským výrobcům není dostatečná.

„Byť ministr zemědělství se české potraviny podporovat snaží, jejich celková kvalita zaostává za evropským průměrem. To asi ostatně tuší i každý český spotřebitel," uzavírá Daniela Hebnarová. (hed)

Vláda nepodporuje prodej domácích potravin, shodli se osobnosti Slovácka

Slovácko – Udělal toho současný český kabinet dost pro podporu výroby a prodeje domácích potravin? Oslovené osobnosti ze Slovácka se shodli na záporné odpovědi, jen někteří váhají s tím, že by to vždy mohlo být lepší. Podle místostarosty Buchlovic a fotografa Bořka Žižlavského se stačí podívat na nabídku obchodů.

„Podívejte se do obchodů s potravinami na výrobce jednotlivého zboží. Je mně z toho smutno, co všechno nejsme schopni vypěstovat," povzdechl si známý fotograf a autor knih. Podobně negativní názor má i ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti Radovan Jančář.

„Celkově je podle mého názoru špatně nastavena dotační politika pro zemědělce, měli bychom si vzít příklad z Polska," doporučil ředitel hradišťské knihovny.

S osobnostmi regionu ale příliš nesouhlasí ředitel jednoho z největších zemědělských družstev v regionu - Ostrožska Ladislav Zelený. Podle jeho zkušeností stát podporuje domácí producenty čím dál víc.

„Dlouhodobějším problém bude spíše to, aby naše potraviny vytěsnily ty dovozové. Na našem trhu totiž není místo. Je obsazené zahraničními produkty," nechal se slyšet Ladislav Zelený.

Zvýšený zájem vidí ředitel Ostrožska v poptávce po regionálních, domácích produktech. „Rok od roku je o ně větší zájem, sledujeme to u nás už nějakou dobu," doplnila svá slova Ladislav Zelený.

Názorům osobností se lehce vymyká sice záporné stanovisko Michala Zetela, přesto s jedním ale.
„Nevím, proč by měla vláda podporovat prodej domácích potravin. Evropský trh by měl být zcela otevřený," má jasno ředitel slováckého divadla s tím, že si každý může koupit potraviny, odkud chce. (bm)

Podpora od státu? Je to spíše naopak, zní z Valašska

Valašsko – Podporuje stát dostatečně výrobu a prodej domácích potravin? Podle osobností a producentů z Valašska oslovených naší redakcí do pravidelné rubriky Panel Deníku tomu tak není.

Spíše je to naopak.

„Vláda mi při vaření piva neuvěřitelně pomáhá. Zejména nastavením výše pojištění zaměstnanců a pak zavedením EET. V současné době navíc může na výrobu našeho piva dohlížet až osmnáct kontrolních orgánů, cítím se velmi podpořen," říká s ironií v hlase provozovatel Karlovského minipivovaru Lubor Gášek.

Podle něj je další „velký cirkus" označování určitých výrobků jako oficiální regionální potravina.

„Na těchto značkách jenom vydělává pár vyvolených. Lidi na značky kašlou, zajímá je chuť a cena. Naše pivo je dražší, ale ti, co si ho dají, za kvalitu zaplatí," vysvětlil Lubor Gášek.

Doplnil, že v hospodě, kterou provozuje, se objevili noví hosté, kteří chodí právě kvůli tomu, že zde vaří vlastní pivo.

Kriticky se k roli státu v podpoře domácích výrobců staví také Soňa Zelíková, vedoucí občanské poradny.

„Domnívám se, že se vláda soustředila spíše na masivní mediální propagaci. Přímá podpora regionálních výrobců, prodejců regionálních výrobků by byla vhodnější," míní Soňa Zelíková.
Podle jednatele Spolku pro zachování valašských tradic Milana Marečka vláda nedokázala dostatečně ochránit české zemědělce.

„Dopustila dovoz levnějších nekvalitních potravin ze zahraničí a deformovala tak domácí konkurenční prostředí," je přesvědčený Mareček.

Souzní s ním ředitelka Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně Helena Gajdušková.

„V řetězcích je místních potravin málo. Je škoda, že jsou tam zejména nekvalitní potraviny z Polska. Měli bychom si svůj trh a své zdraví hlídat lépe," říká.

Udělala vláda dost pro podporu výroby a prodeje domácích potravin?

Odpovědi panelistů ze Slovácka

INDEX Zlínského kraje
15%
O tom, že vláda udělala dost pro podporu výroby a prodeje domácích potravin je přesvědčena menšina panelistů Deníku ze Zlínského kraje 

Bořek Žižlavský, 54 let, publicista a fotograf
NE. Podívejte se do obchodů s potravinami na výrobce jednotlivého zboží. Je mně z toho smutno, co všechno nejsme schopni vypěstovat.

Zuzana Hoffmannová, 39 let, ředitelka Diakonie ČCE – střediska CESTA UH
ANO i NE. Vždy by se dalo samozřejmě dělat víc. Nicméně jsem pro různé kampaně podporující třeba nákup domácích potravin a ráda se k nim připojím. 

Ivo Frolec, 55 let, ředitel Slováckého muzea Uherské Hradiště a místostarosta UH
NE. Vláda vytvořila a stále vytváří opatření, aby tuto výrobu a následný prodej zlikvidovala. Soulad se zájmy Agrofertu je zde nasnadě.

Pavel Chabičovský, 37 let, OSVČ - dětský bavič a moderátor, pořadatel kulturních akcí, majitel společnosti zastupující známé umělce a umělecké soubory
ANO i NE. S ohledem na situaci na trhu se domnívám, že ochrana našich zemědělců a výrobců musí být stále intenzivnější, jestliže okolní státy k tomu takto také přistupují.

Radovan Jančář, 49 let, ředitel Knihovny BBB Uh. Hradiště
Nemyslím si. Celkově je dle mého názoru špatně nastavena dotační politika pro zemědělce, měli bychom si vzít příklad z Polska.

Jiří Jilík, 72 let, důchodce
ANO. Zvláště domácího česneku z Číny, domácí cibule ze Španělska nebo domácích brambor z Německa atd.

Antonín Mach, 48 let, ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti
Ne

Libor Plšek, 41 let, hudebník
NE. Tady opět vycházím ze svého osobního „laického" pohledu nabízených potravin v obchodech. 

Jan Vorba, 36 let, ředitel základní školy
NE. Zdá se mi, že spíše než kvalitní domácí potraviny nacházím v regálech obchodů zboží z dovozu mnohdy nevalné kvality. Uvítal bych více českých výrobků.

Michal Zetel, 36 let, ředitel Slováckého divadla Uherské Hradiště
NE. Ale ani nevím, proč by to měla dělat. Evropský trh by měl být zcela otevřený.

SEZNAM VŠECH osobností ze Zlínského kraje účastnících se auditu Deníku najdete ZDE

Autor: Redakce

Udělala vláda dost pro podporu výroby a prodeje domácích potravin?

13%
ANO
88%
NE

Hlasovalo: 8

20.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Za podvodné půjčky může skončit ve vězení pětice lidí

Ilustrační foto.

Sebral auto a pak ho dvakrát naboural

V Bílovicích pořizují fotopasti kvůli černým skládkám

Papíry, igelity, ale i staré pračky a nevyužitý nábytek. Už několik týdnů je pravidelnou týdenní náplní práce uklízecích čet v Bílovicích likvidovat černé skládky, které vznikají u kontejnerů tříděného odpadu u místní točny, ale také v samém areálu tamního sběrného dvora.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Špotáková a spol. zamíří do Hradiště, město přivítá atletický šampionát

Velký sportovní svátek bude v srpnu příštího roku hostit Uherské Hradiště. Do města přijedou nejlepší čeští atleti v čele s dvojnásobnou olympijskou vítězkou a mistryní světa Barborou Špotákovou. Hradišťský atletický stadion se totiž poprvé v historii stane dějištěm Mistrovství České republiky družstev mužů a žen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení