„Tehdejší novinka je srovnatelná s dnešní 3D technologií, která přináší divákům lepší zážitek v nezkresleném provedení,“ vysvětlil programový pracovník kina Jaromír Orel.

Prvním promítaným filmem v kině Hvězda byl snímek Františka Vláčila Markéta Lazarová. Architekt Zdeněk Michal ovšem nevytvořil pouhé kino. Jeho úkolem bylo navrhnout víceúčelový objekt, u něhož na první pohled není poznat, že je to zároveň i atomový kryt pro téměř 900 osob.

Sál je vybaven protitlakovými ocelovými dveřmi. Ani ty však v roce 1997 nezabránily povodním a přesunutí Letní filmové školy do Jihlavy. Protipovodňový systém selhal a voda sahala až do třinácté řady. To vyvolala debaty, zda by objekt obstál jako atomový kryt.

Kino se za padesát let změnilo. Už se tam nepromítají propagandistické filmy jako za socialismu, změnila se promítací technika, nastoupila digitalizace a snížil se počet sedadel. „Původně zde bylo pět set deset míst, dnes je to 348 a tři pro invalidy. Bylo to nutné, aby diváci měli komfort,“ říká Jaromír Orel.

Kino se neustále snaží jít s dobou. Momentálně chce jeho ředitel zdigitalizovat hlavní sál. „Chceme nové digitální kino s 3D systémem. Druhým rokem ale čekáme, jak se k tomu postaví radnice,“ poznamenal Josef Korvas, který vidí potřebu modernizace, přestože se kino naposledy rekonstruovalo před šesti lety.

Pro hradišťského starostu Stanislava Blahu je Hvězda významným kulturním prostorem, o který je nutné se starat. „Investice do kultury je vkladem do dlouhodobého zlepšování kvality občanského života a vytváření společenských hodnot,“ myslí si starosta.

O kino je zájem i v době internetu. Do Uherského Hradiště jezdí na Letní filmovou školu tisíce návštěvníků, samotná Hvězda je jedním z nejnavštěvovanějších jednosálových kin. „Snažíme se program oživovat speciálním programem. Své si najde každý z jakékoliv věkové kategorie,“ upozornil Josef Korvas, který vyzdvihuje například promítání pro psy a jejich pány nebo němé filmy s živým doprovodem.

V Uherském Hradišti a kině Hvězda se od roku 1992 koná každoročně Letní filmová škola. Kino pořádalo i seminář britského filmu. V posledních třech letech ho nahradila přehlídka UK/UH.