Na tři desítky návštěvníků při vernisáži přivítala vedoucí knihovny Gabriela Klabačková. O autorovi obrazů pronesl úvodní slovo zástupce šéfredaktora Deníků Martin Nevyjel.
„Ašot má velké štěstí, že může být doma ve dvou nádherných zemích, zároveň je mužem, který v samém srdci Slovácka probouzí krásu ze srdce Arménie,“ řekl Martin Nevyjel o autorovi.
V souvislosti se svými životními peripetiemi a dvěma zeměmi svého srdce Ašot Arakeljan poznamenal, že každý člověk má svůj osud, svoji cestu a občas neví, kudy ta cesta povede a on by na té své nic neměnil. Nakonec přítomným ukázal své pracovní náčiní – sadu špachtlí, za jejichž pomoci své obrazy vytváří. Kulturní zážitek umocnil hudební podkres dívčího kvartetu zobcových fléten Adivan.
Ašot Arakeljan se narodil 2. května 1948 v Náhorním Karabachu ve vesničce Nngi. Vystudoval v Jerevanu historii Arménie a dlouhá léta tam o dějinách své země přednášel. V polovině 80. let minulého století potkal svou budoucí ženu Evu, v roce 1989 se vzali.
Před odchodem do Horního Němčí v letech 1990 a 1991 studoval Ašot Arakeljan malbu v Moskvě u malíře Michaila Kolumbegova. Už dříve, v letech 1972 až 1973 absolvoval v Jerevanu kurz malby pod vedením Hovhannesa Zardarjana. Od roku 1992 žije a tvoří v Horním Němčí. Obrazy vytváří za využití špachtle.
Zpočátku se věnoval zobrazování květin, později přibyly krajinky i figurální tvorba a v posledních letech se zaměřuje na městské náměty, večerní Prahu i ženské portréty.