Úvodním slovem přiblížil přítomným autora a jeho dílo šéfredaktor Slováckého deníku Pavel Bohun. O hudební doprovod se postarala děvčata z místní ZUŠ, učitelka Michaela Pavelková, Kamila Zderčíková a Anna Kunčíková. Výstavu pořádají s místní knihovnou členky Literárního spolku Dolní Němčí.

Ašot Arakeljan se narodil 2. května 1948 v Náhorním Karabachu ve vesničce Nngi. Vystudoval v Jerevanu historii Arménie a dlouhá léta tam o dějinách své země přednášel. V polovině 80. let minulého století ale potkává svou budoucí ženu Evu, v roce 1989 se berou. Těsně před odchodem do Horního Němčí v letech 1990 – 1991 studuje Ašot Arakeljan malbu v Moskvě pod vedením malíře Michaila Kolumbegova, přičemž ještě dříve, v letech 1972 – 1973 absolvuje v Jerevanu kurz malby pod vedením malíře Hovhannesa Zardarjana.

Od roku 1992 žije a tvoří v Horním Němčí. Obrazy vytváří za využití špachtle. Zpočátku se věnoval zobrazování květin, později přibyly krajinky i figurální tvorba a v posledních letech se zaměřuje na městské náměty a večerní Prahu.