„Jedná se vesměs o nemovitosti v samotném areálu, ale i mimo něj,“ uvedl pražský exekutor Martin Usnul, který dražbu vedl. Dodal ovšem, že pohledávky věřitelů společnosti Svit nemají šanci být aukcí uspokojeny. Vyvolávací cena vydražených nemovitostí byla zhruba sedmapadesát milionů korun, konečná o pět milionů vyšší. Výše pohledávek je přitom například u největšího věřitele jedna a půl miliardy korun.

Jako první se do aukce dostala budova číslo 113 s okolními pozemky. Zúčastnili se jí dva dražitelé. Z vyvolávací ceny 26 667 000 korun se cena vyšplhala na 29 milionů. Tuto částku nabídla pražská společnost Vizia. „Máme v plánu budovu dále rozvíjet,“ sdělil zástupce firmy Jaroslav Palát. Zda ponechají v budově dosavadní nájemníky, nechtěl předjímat. „Musíme to podrobně vyhodnotit,“ uvedl. Společnost pak měla zájem ještě o oba pozemky pod zlínským Domem kultury. Ty jakožto jediný dražitel získala za vyvolávací ceny, tedy celkem za zhruba 10 milionů korun.

Na licitaci těchto pozemků přišla v roli diváka i ředitelka Domu kultury Ludmila Křížanová. „Jsme kulturní zařízení, které ty miliony nemá. Jdeme se podívat, s kým budeme v budoucnu jednat,“ uvedla ředitelka.

Pozemky u budovy, kterou už vlastní, přikoupil zlínský Spur nebo třeba firma Triodon. „Nemají pro nás žádnou cenu. Kupujeme je, aby s nimi nikdo nespekuloval,“ poznamenal Tomáš Dudák ze společnosti Spur. K vyvolávací ceně 1, 2 milionu musela firma přidat pět set tisíc korun. Proti nim navyšoval kupní cenu zástupce firmy Ekoinvest Ladislav Bědroň. „Investičně to bylo zajímavé. Máme ale jen omezené množství peněz,“ zdůvodnil, proč dále nepřihazoval. Podle něj by byla právě dobře prosperující firma kvalitním zdrojem příjmů za nájem pozemku.

Tutéž taktiku měla společnost zastoupená Bědroněm i u pozemku, jenž vydražila firma Triodon. Tam ale nemovitost exekutor odklepl rovnou za vyvolávací cenu. „Dražitel totiž až do poslední chvíle neví, kolik dalších zájemců se přihlásilo. Může tedy počítat s tím, že nikdo další nepřijde, a on dostane nemovitost za vyvolávací cenu,“ vysvětlil licitátor, proč se někdo do dražby přihlásí, a potom nepřihazuje.

Právě Ekoinvest, který chtěl získat levně pozemky u prosperujících firem, získal na přelomu roku pro zlínskou radnici páteřní infrastrukturu ve svitovském areálu. Nyní prý už ale podniká sám pro sebe. „S městem to už nemá nic společného,“ ujišťoval náměstek zlínské primátorky Martin Janečka.

Jednatel Triodonu, který pozemek vydražil spolu s živnostníkem Jaroslavem Plachým, podotkl, že město by nyní mohlo udělat pro areál nyní alespoň to, že zruší zpoplatnění vjezdu do Svitu. „Když jsme teď dali tolik peněz, tak ať nám poplatky odpustí,“ vzkázal Odehnal, který chtěl také koupí zabránit nakládání s pozemkem jinou než vlastní firmou.

Největší bitva se strhla o pozemek pod zlínským internátem nacházejícím se nad hotelem Garni. Zúčastnili se jí tři dražitelé, přičemž dva z nich zdvojnásobili cenu z původních 2 667 000 korun na 5 milionů a 50 tisíc korun.

Podle Usnula se prozatím vydražilo dvacet procent ze sta položek, které ještě po společnosti Svit zbývají. „Dražby tedy budou ještě ve více vlnách pokračovat,“ podotkl Usnul.