Guláše na mnoho způsobů, turanský, královský, folklorní, mužácký, verbuňkový, maďarský, vítězný, karpatský pastevecký a lovecký, začala soutěžní družstva vařit úderem půl osmé hodiny ranní. Od startu bylo patrné, jak jsou jednotlivé týmy na soutěž připraveny, popřípadě jaké zkušenosti mají amatérští kuchtíci a kuchtičky z domova.

„Soutěžní týmy dostaly od pořadatelů TJ Sokol Kunovice kotlíky s kotlinou a poklicí, vařečku a výdejní naběračku, osm kilo hovězího masa a poloviční množství cibule. Naproti tomu družstva si musela zajistit otop pod kotel, nože, lžíce, ingredience, čisticí prostředky a pracovní oděvy,“ uvedla Monika Kandrnálová z hospodářsko-správního odboru města, která byla také pasována do role komisařky v šestičlenné jury.

Krátce po startu v měření kuchařského umění se již nad areálem linul dým, nikoliv proto, že by soutěžící připálili maso, ale z komínů kotlů. Všechny soutěžní týmy měly uvařeny guláše ještě před časovým limitem, tedy před tím, než hodiny na věži kunovického kostela ohlásily poledne.

Každý z komisařů posuzoval vzhled, barvu a vůni gulášů přímo u kotlů, ale rozhodující byla pro ně hustota a měkkost masa, ale hlavně finální chuť pokrmu. „Pro mě nebyla až tak rozhodující hustota guláše, ale zda v něm byla dobře provařená mouka. Důraz jsem položil na vzhled guláše i jeho chuť,“ prozradil kuchař Ondřej Kotačka, majitel společnosti Kuchyň Kotačka z Ostrožské Lhoty. Netajil se tím, že než se v sobotu ráno zhostil role porotce, nachystal snídani pro 30 svatebčanů a pro osmdesát lidí guláš a řízky.

„Náš tým s názvem Gulášci vařil kotlíkový guláš karpatského pastevce, a to podle receptu z kuchařské knihy spisovatelky Haliny Pawlowské. Je trochu odlišný od gulášů, které se tu dnes vařily. Guláš je stará pastevecká polévka, proto je řídký a konzistencí rozhodně nepřipomíná zahušťované české guláše,“ vysvětlil tiskový mluvčí kunovické radnice Zdeněk Kučera.

Výsledkem premiérového Gulášfestu Kunovice 2018 byla přehlídka opravdu mistrovských gulášů. Jury se shodla na tom, že soutěžící neponechali nic náhodě a dali do svých kulinářských dovedností maximum. „Odborná porota přisoudila prvenství kunovským házenkářkám za jejich lovecký guláš. Druhé místo patřilo kotlíkovému guláši karpatského pastevce, který uvařili Gulášci z Kunovic a třetí místo obsadili kunovští sokoli s královským gulášem.

Kotlíkový guláš karpatského pastevce
Suroviny: 750 gramů hovězího zadního masa nebo kližky, 500 gramů brambor, 2 červené a dvě zelené papriky, dvě cibule, čtyři rajčata, 50 g vepřového sádla, pět stroužků česneku, jedno deci bílého vína, lžíce mleté sladké papriky, lžíce mleté pálivé papriky, lžička majoránky a sůl.

Hrubě nakrájená cibule se osmahne na sádle, přidá se nakrájené maso, které se opeče a podlije vínem. Po 90 minutách se přidají nakrájené brambory, rajčata, papriky a vše se podlije vodou. Guláš není třeba moc míchat, a proto se musí dusit zvolna, aby se nepřipaloval. Krátce před dokončení se guláš okoření promnutou majoránkou. Podle druhu masa se vaří guláš 2 až 3 hodiny. K zahuštění se použijí brambory a zelenina, které se v kotlíku trochu rozvaří.