„Největší nápor návštěvníků jsme zaznamenali v třetím červnovém týdnu, při tradiční akci s názvem Týden pro školy. Jejím mottem byl Život na Velké Moravě. Kromě pracovníků skanzenu se na programu podíleli členové občanského sdružení Velkomoravané,“ objasnil letošní návštěvnost slovanského opevněného sídliště jeho správce Lubomír Sláma.

Průvodkyně skanzenem Renata Hrabalová se pochlubila tím, že hned druhý den Týdne pro školy zaznamenali ve slovanském sídlišti rekordní návštěvnost. „Branami skanzenu prošlo šest set dvacet dospělých a dětí. Za sedm let od vzniku skanzenu jsme takovou návštěvnost ve všední den ještě nezaznamenali. Mnohem víc lidí ale přišlo třeba na koncerty Petra Koláře, bratří Nedvědů, Hradišťanu s Jiřím Pavlicou nebo Čechomoru,“ prozradila Hrabalová.

V těchto dnech nabízí skanzen svým návštěvníkům výstavu olejomaleb a akrylů Magdalény Verneové. „Výstava potrvá do konce července. Na srpen a září připravujeme výstavu obrazů Veroniky Daňkové z Modré,“ uvedl Sláma.

Hold medu a produktům z něj mohou přijít vzdát návštěvníci do archeoskanzenu 7. srpna. Záměrem v pořadí už pátého ročníku Dne medu a medoviny je přispět k zachování včelařství na Slovácku.

„Obracíme se na profesionální i amatérské včelaře, aby se zúčastnili soutěže o titul Král medoviny. Vzorky o obsahu jeden litr s popisem mohou osobně doručit do skanzenu do konce července, nebo je poslat na adresu: Obec Modrá 170, 687 06 Velehrad,“ vyzývá Sláma producenty medoviny k účasti v soutěži.

O druhém srpnovém víkendu si návštěvníci skanzenu přijdou na své při historických bitvách s názvem Veligrad 2010.

Malí i dospělí diváci mohou sledovat bojovníky jako vystřižené z dob Velké Moravy, kteří se zúčastní slovanské bitvy, krvavého příběhu z domácích dějin.

„Při minulých slovanských bitvách bylo patrné, že Velkomoravané si dávají na jejich přípravě záležet a jako bojovníci vypadali velice věrohodně,“ poznamenal archeolog Luděk Galuška.

Na prázdninové akce ve skanzenu se těší členka Velkomoravanů Kamila Nožičková z Tršic u Olomouce. „Před zraky diváků budu v opevněném hradisku předvádět točení keramiky na kruhu,“ dodala Nožičková.